PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3623 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 1
RSS

KS-8. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 25.02.2015
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.jpg

 
KOMUNIKAT NR 8/2015 z dnia 25.02.2015 r.

Witamy wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1.    Po inauguracji obchodów 85. lecia powstania PZK oraz 90. lecia IARU.
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami w dniu 24 lutego br. w CPK Warszawa Praga Południe odbyła się inauguracja obchodów 85. lecia PZK i za razem 90. lecia IARU.
Jak już wcześniej informowaliśmy obchody te odbywają się pod patronatem honorowym Pana Janusza Piechocińskiego Wicepremiera Rządu RP, Ministra Gospodarki. Oficjalnie ogłaszając tą ważną wiadomość, dementujemy niepełne informacje zamieszczane na stronach internetowych zamieszczających wrogie w stosunku do PZK i niewiarygodne informacje.

Gośćmi naszej uroczystości byli: Don Beatie G3BJ Przewodniczący Komitetu Wykonawczego I. Regionu IARU, Pan Bogdan Dombrowski  podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, Pan Karol Krzywicki Zastępca Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ppłk Waldemar Pawluczuk reprezentujący Ministra Obrony Narodowej, st. brygadier Zbigniew Góral Dyrektor Biura Informatyki i Łączności KG Państwowej Straży Pożarnej, Włodzimierz Karczewski SQ5WWK reprezentujący Prezesa Ligi Obrony Kraju, Krzysztof Dąbrowski OE1KDA animator krótkofalarstwa, autor płyty CD wydanej z okazji 85. lecia PZK. Gościem specjalnym była Pani Barbara Gebler - Wasiak Dyrektor Centrum Promocji Kultury Warszawa Praga Południe, w którego gościnnych progach odbywała się nasza uroczystość. Zaraz po odczytaniu pisma z Gabinetu Politycznego Ministerstwa Gospodarki o patronacie honorowym głos zabrał Don Baetie G3BJ, który omówił najważniejsze kwestie dotyczące działalności R1 IARU ze szczególnym uwzględnieniem kompatybilności elektromagnetycznej, dostępności zakresów częstotliwości oraz łączności bezpieczeństwa.
Okolicznościowy grawerton z podziękowaniem za współpracę z PZK otrzymała Pani Dyrektor Centrum Promocji Kultury. Następnie głos zabrali wymienieni na wstępie goście. Zostały odczytane listy Gratulacyjne od Pani Barbary Gebler-Wasiak Dyrektora CPK oraz Pana Tomasza Siemoniaka Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej. Włodzimierz Karczewski na ręce prezesa PZK przekazał Medal za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju.
Kolejnym elementem były wyróżnienia, podziękowania i nagrody. Okolicznościowe grawertony za działalność społeczną na rzecz PZK otrzymali: Marek SP9UO,
Waldek 3Z6AEF, Roman SQ2RH, Rafał SQ6IYR, Armand SP3QFE oraz koledzy uczestniczący w budowie i eksploatacji bazy krótkofalarskiej na Kopie Biskupiej.
QSL Managerowie Okręgowi PZK w nagrodę za pracę społeczną otrzymali manipulatory telegraficzne specjalnie wykonane na tę uroczystość. Manipulatory otrzymali także Marek SP9UO główny animator Ogólnopolskich Spotkań Krótkofalowców ŁOŚ, a także kluczowa postać bazy krótkofalarskiej na Kopie Biskupiej. Oprócz Marka SP9UO manipulatory otrzymali także Tadeusz SP6MRC oraz Mieczysław SP6EZ także za działalność na rzecz wymienionej bazy.
Prezes Olsztyńskiego OT PZK (OT21) Andrzej SP4KA odebrał nagrodę prezydium ZG PZK za 3. krotne zajęcie pierwszego miejsca przez OT21 w klasyfikacji oddziałowej
SP Contest Maraton (SPCM). Nagroda jest analizator antenowy MAX-6.

Ostatnim wystąpieniem przed przerwą było wystąpienie naszego seniora Wojtka SP5FM jednego z najbardziej zasłużonych ludzi dla IARU i służby radiokomunikacyjnej amatorskiej, członka honorowego PZK, laureata nagrody im Michaela Owena.

Po przerwie kończącej cześć oficjalną uczestnikom spotkania  zostały przedstawione trzy prezentacje. Pierwsza z nich o tematyce historycznej opracowana i przedstawiona przez Tomka SP5CCC. Druga dotyczyła ARISS i tematyki około ARISS-owej, a wygłosił ją Armand SP3QFE. Podczas tej prezentacji Armand SP3QFE dokonał wstępnego podsumowania akcji dyplomowej zorganizowanej w związku z aktywnością SSTV z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przedstawił przykładowe obrazy odebrane przez krótkofalowców oraz dokonał kilku analiz odebranych sygnałów.
Zaprezentowano również dyplom, który jako jeden z obrazów był nadawany z ISS oraz wzór karty QSL wykonane przez Sławka SQ3OOK.
Twórcy akcji dyplomowej przekazali oprawione w ramki awersy pamiątkowej karty QSL związanej z aktywnościami SSTV z pokładu ISS i z 85-leciem PZK na ręce: Prezesa PZK Jerzego Jakubowskiego SP7CBG, wiceprezesa PZK Piotra Skrzypczaka SP2JMR i Prezesa Komitetu Wykonawczego Regionu 1. IARU Dona Beatie G3BJ.
Trzecia prezentacja dotyczyła naszej działalności na rzecz w łączności rezerwowej, a wygłosił ją Rafał SQ6IYR EmCom Manager PZK.

Na uroczystość inauguracji obchodów 85. lecia powstania PZK oraz 90. lecia IARU poza osobami z zewnątrz zaproszenia otrzymali także prezesi Oddziałów Terenowych PZK, osoby funkcyjne oraz Koledzy wyróżniający się pracą społeczną na rzecz naszej organizacji.
 

 

Fotoreportaż i więcej szczegółów w najbliższym wydaniu Krótkofalowca Polskiego.

SP2JMR

Zdjęcia: SP5DLX i SP5ELA. Na pierwszym zdjęciu: Don Beatie G3BJ Przewodniczący Komitetu Wykonawczego I. Regionu IARU.

2. Dyplom SSTV.
Radioamatorzy z Polski stworzyli dyplom upamiętniający aktywność SSTV z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z okazji 80 rocznicy urodzin pierwszego kosmonauty planety Ziemia. Obchody te zbiegają się z 85 rocznicą istnienia Polskiego Związku Krótkofalowców (PZK), założonego 24 lutego 1930 roku. Obraz dyplomu został włączony w serię 12 zdjęć nadawanych z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

ARISS jest międzynarodowym programem edukacyjnym obejmującym swoim zasięgiem agencje kosmiczne: NASA, Rosyjską Agencję Kosmiczną, ESA, CNES, JAXA i CSA oraz AMSAT i organizacje zrzeszone w Międzynarodowym Związku Krótkofalowców (IARU) z krajów biorących udział w programie.

ARISS daje uczniom okazję doświadczenia niesamowitych emocji związanych z radioamatorstwem, umożliwiając im bezpośrednią rozmowę z załogą przebywającą na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauczyciele, rodzice i pozostałe osoby, widzą bezpośrednio w jaki sposób radioamatorzy oraz załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozbudzają w młodych ludziach zainteresowanie w dziedzinie nauk ścisłych i technologii.

ARISS to skrót określający w wolnym tłumaczeniu Radiokomunikacja Amatorska na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pod koniec zeszłego roku w gronie osób z Polski działających na rzecz z ARISS, postanowiliśmy zorganizować akcję dyplomową związaną z aktywnością SSTV z pokładu ISS. Pierwsza seria obrazów była nadawana w dniach 18 - 20 grudnia 2014 roku, a następna od 31 stycznia 2014 roku do 1 lutego 2015 roku. Wszystkie osoby, którym udało się odebrać obrazy z ISS mogły zgłaszać raporty z przeprowadzonych nasłuchów i otrzymać wspomniane dyplomy za każdą serię. Informacje o naszej akcji dyplomowej można było znaleźć na portalu PZK https://pzk.org.pl/news.php oraz na forum krótkofalarskim http://sp7pki.iq24.pl oraz http://arisspolska.info

Tym razem, dzięki współpracy międzynarodowej, m.in. z rosyjskim zespołem ARISS i RSC Energia, przygotowaliśmy w Polsce dyplom upamiętniający tę aktywność SSTV z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i nawiązujący treścią do Jubileuszu 85-lecia powstania Polskiego Związku Krótkofalowców.  Obrazek przedstawiający ten dyplom był nadawany z ISS podczas sesji 22-24 lutego.
Jeżeli ktoś życzy sobie papierową wersję dyplomu z własnym imieniem nazwiskiem i znakiem wywoławczym, to serdecznie zapraszamy do podzielenia się z nami obrazami, które odebraliście z MSK. W tym celu zapraszamy do załadowania ich na stronę
http://www.spaceflightsoftware.com/ARISS_SSTV/index.php oraz o raport e-mail do koordynatora (adres e-mail jest podany poniżej) z parametrami pracy stacji odbiorczej w amatorskiej służbie satelitarnej, w tym anten i sprzętu użytego do odbioru sygnałów z ISS. Proszę pamiętać podać swoje imię, nazwisko i znak wywoławczy oraz lokator. Zdjęcia można tez załączyć do listu z raportem. Niektóre z nadesłanych zdjęć będą w przyszłości wykorzystane do celów edukacyjnych i mogą być prezentowane publicznie, przesyłając je na stronę www jak i e-mailem wyrażają Państwo zgodę na takie późniejsze wykorzystanie nadesłanego materiału.

Od stacji z Polski mile będą widziane nagrania audio z całego przelotu (sygnał SSTV i szum), z dokładnym znacznikiem czasu na końcu nagrania - najlepiej na końcu orbity, a nawet za nią. W tym celu wystarczy załączyć na 1 s. nośną i zapisać jej dokładny czas nadania np. 23:43:51 czas UTC. Nagrania audio bez opisu i synchronizacji, są trudne do interpretacji.
Raporty należy wysyłać na adres: koordynator.ariss@gmail.com. Jako temat wiadomości email proszę podać: SSTV3ISS ZNAK Lokator.
Jeżeli wśród odebranych obrazów znajdzie się ten przedstawiający polski dyplom, można otrzymać okolicznościową kartę QSL. Należy przesłać osobne zgłoszenie na adres: koordynator.ariss@gmail.com. W temacie emaila należy koniecznie podać: QSL1RS0ISS ZNAK.
Na raporty i zgłoszenia czekamy do 4 marca 2015 do godz. 23:59 UTC.
Karty i dyplomy będą wysyłane przez biuro QSL. Jeżeli ktoś pragnie otrzymać tradycyjną pocztą albo nie jest obsługiwany przez biuro, powinien przysłać zaadresowaną do siebie kopertę wraz ze znaczkami (a z zagranicy dwoma kuponami IRC) na adres:
Zespół Szkół Technicznych, ARISS
ul. Poznańska 43, 63-400 Ostrów Wielkopolski, Polska

3.    Po walnym Zebraniu Bydgoskiego OT PZK OT 04.
W dniu 14. lutego br. w auli  Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego odbyło się XXII Zebranie Sprawozdawcze Bydgoskiego Oddziału Terenowego PZK.
Uczestnicy powierzyli funkcję Przewodniczącego Zebrania Koledze Piotrowi SP2LQP.
Gośćmi Honorowymi byli: Wiceprezes ZG PZK Piotr SP2JMR oraz dr inż. Jacek Majewski – reprezentujący UTP i jednocześnie Uczelniany Opiekun naszego Klubu SP2PUT.
Prezes Zarządu OT04 Zbigniew SQ2ETN i Przewodniczący Komisji rewizyjnej Andrzej SP2CA złożyli sprawozdania z działalności. Sprawozdania złożyli także reprezentanci licznych klubów terenowych: SP2KFV, SP2KPD, SP2PAQ, SP2PBY, SP2PIK, SP2PUT, SP2ZAO, SP2ZCI, SP2ZCH.
Rozmach, logistyka, organizacja, osiągnięcia i ilość przedsięwzięć krótkofalarskich realizowanych w naszym regionie napawa wielką radością!
Pracę wielu Kolegów Zarząd OT04 i Prezesi poszczególnych klubów docenili także poprzez wręczenie okolicznościowych dyplomów.
Wśród głównych wątków zebrania należy wymienić: integrację środowiska, popularyzację krótkofalarstwa, wspieranie działalności klubowej, wzrost liczby członków, działalność sportową, obieg informacji oraz sprawy finansowe, w tym wysokość składek od roku 2016.
Warto podkreślić, że Andrzej SP2CA w prezentacji poświęconej 10-leciu Klubu SP2PUT szczegółowo przedstawił osiągnięcia minionej dekady. Bardzo dziękuję Klubowiczom za przybycie na zebranie.

Sławomir SP2ST

4. Lwowski Klub Krótkofalowców. Ważna choć nieco spóźniona informacja z kolebki polskiego krótkofalarstwa. Spotkanie Zarządu "LKK"  od 1.03.2015 r.

         Zgodnie z decyzją sprawozdawczo - wyborczego zebrania LKK z dnia 19.10.2014 r. w dniu 3 stycznia 2015 r. odbyło się poszerzone zebranie Zarządu Lwowskiego Klubu Krótkofalowców ,na którym przyjęto nową wersję Statutu LKK. Do rejestracji zmienionej wersji Statutu w Państwowym Rejestrze Ukrainy  zobowiązano Sekretarza Zarządu Klubu Romana Terleckiego UY3WX.

Ponadto, biorąc pod uwagę fakt, że Ukraina przyjęła ustawę o Kulturze Fizycznej i Sporcie, która wyraźnie określa, kto i jak ma prawo do organizowania i prowadzenia oficjalnych konkursów i zawodów (w tym mistrzostw) uczestnicy poszerzonego posiedzenia Zarządu LKK zdecydowali o  utworzeniu Stowarzyszenia Publicznego "Lwowska Regionalna Federacja Radiosportu" ("LRFRS").

Z pośród 17 aktywnych członków Federacji wybrano Prezesa "LRFRS" Igora Kiszczuka - UT4WA, któremu wraz z Sekretarzem LKK polecono zarejestrować "LRFRS". Federacja LRFRS będąc członkiem "LKK"  przejmie obowiązki komisji HF i VHF we wszelkich poczynaniach  sportowych.  Ponadto zebrani zobowiązali Prezydium Zarządu do przygotowania planu obchodów "90.-lecia powstania klubu "LKK", w tym celu powołano Komitet Organizacyjny, specjalny program oraz ustalono, że z tej okazji będą pracowały stacje okolicznościowe z Ukrainy: EN90LKK, EM90LKK, EO90LKK i inne.
Ponadto zebrani dokonali wyboru dwóch wiceprezesów Zarządu LKK w głosowaniu jawnym po przedstawieniu propozycji wybrano pierwszego Zastępcę Prezesa Kolegę Grzegorza Belyka US5WFO oraz na drugiego Zastępcę Prezesa LKK wybrano Kolegę Zbigniewa Guzowskiego SP8AUP/UR8WA odpowiedzialnego za współpracę z Honorowymi Członkami z SP i z PZK.

Kolejne decyzje Zarządu "LKK" to:
- Zatwierdzenie  podziału obowiązków członków Zarządu.
- Omówienie funkcjonowania oficjalnej strony internetowej "LKK", ustalono, że osobą odpowiedzialną za utworzenie i prowadzenie nowej strony LKK będzie Kolega Grzegorz US5WFO Wiceprezes Zarządu - adres strony: lkk.org.ua
- Podjęto także Decyzję dotyczącą programu dyplomowego LKK.
- Szczegółowy Protokół z posiedzenia Zarządu zamieszczony jest na stronie Lwowskiego Klubu Krótkofalowców lkk.org.ua

Prezes "LKK" І. Доскоч - UR5WD
Tłumaczenie: R. Terlecki UY3WX

5. Ferie z SDR-em w SP3POW
.
W związku z tym, że trwają ferie postanowiliśmy zorganizować zajęcia na temat radioamatorstwa dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Głównym celem tych trzydniowych warsztatów było zapoznanie z podstawami radiokomunikacji, odbiornikiem SDR oraz możliwościami prowadzenia nasłuchów i dekodowania sygnałów radiowych, głównie satelitarnych.

W pierwszym dniu ferii przedstawiliśmy kilka prezentacji pokazujących możliwości odbierania różnych sygnałów radiowych. Uczniowie dowiedzieli się czym jest radio SDR oraz wysłuchali krótkiego wykładu na temat sztucznych satelitów Ziemi.

Drugi dzień był poświęcony instalacji i konfiguracji oprogramowania SDR. Po zainstalowaniu prowizorycznych anten, przyszła pora na prowadzenie nasłuchów na pasmach, począwszy od stacji broadcastingowych, a na niezidentyfikowanych i tajemniczych sygnałach skończywszy. Po podłączeniu odbiorników do "prawdziwej" anteny okazało się, ze ilość odbieranych sygnałów znacznie wzrosła... Wykład w tym dniu dotyczył fal radiowych.

Kolejny, trzeci dzień rozpoczął się prezentacją na temat anten. W części praktycznej przeprowadzono nasłuchy i dekodowanie sygnałów radiowych APRS, ACARS, ADS-B, telemetrii oraz transmisji APT z satelitów meteorologicznych NOAA. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła możliwość odbioru obrazów SSTV.

Ponieważ w najbliższych dniach spodziewamy się aktywności SSTV z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, omówiono zasady odbioru sygnałów z satelitów, również program "Orbitron". Jednak największą atrakcją tego dnia była prezentacja amatorskiej łączności satelitarnej - przeprowadziliśmy kilka QSO via SO-50.
 
Uczestnicy spotkań mieli okazję zapoznać się z działalnością Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców, Wielkopolskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej oraz ARISS w Polsce i na świecie.
Są już pierwsze efekty naszych spotkań - otrzymujemy raporty o przeprowadzonych nasłuchach, odebranych zdjęciach meteorologicznych i wykonanych instalacjach antenowych.
Duże zainteresowanie takimi zajęciami, wymusiło kontynuację spotkań również w drugim tygodniu ferii. W poniedziałek gościli u nas z wizytą reporterzy z telewizji Proart.

Kasia SQ3TKA, Błażej SQ3TGV, Sławek SQ3OOK

SP1MII S.K. W niedzielę 22 lutego 2015 w godzinach popołudniowych odszedł od nas Kolega Bolesław Jezierski SP1MII (1947) z Wałcza. Członek Nadnoteckiego OT PZK w Pile do roku 2013.
Nabożeństwo i pogrzeb odbyły się w środę 25 lutego o godz. 12:00 w kościele w Dobiegniewie (na wlocie do miasta od strony Człopy i Wałcza).
 
Zbyszek SP1AP napisał:
Poznałem Bolka osobiście w 2007 roku i okazał się bardzo sympatycznym i uczynnym kolega. Należał jeszcze wtedy do PZK, ale po 2011 roku poważna choroba już mu nie pozwalała brać tak czynnego udziału w życiu organizacji. Dopóki żył, zawsze chętnie służył pomocą i radą, brał udział w nieudanym reaktywowaniu w Wałczu radioklubu w 2012 r. Odszedł od nas świetny elektronik i szczery przyjaciel.
Cześć Jego pamięci!
 
W imieniu Zarządu Nadnoteckiego OT PZK
Krzysztof Antoniak SP3EPG
 

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Sekretariat ZG PZK


TNX, TNX, TNX

Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Romanowi UY3WX, Zbyszkowi SP8AUP, Sławkowi SP2ST, Jarkowi SP3AYA, Armandowi SP3QFE, Sławkowi SQ3OOK.


Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

Załączniki.

1. Certyfikat „On The Air”
2. Patronat honorowy Ministra Gospodarki RP
3. List gratulacyjny Ministra Obrony Narodowej RP
4. Medal dla PZK Ligi Obrony Kraju
5. List gratulacyjny dyrektor CPK
 

news: ikona_pdf.gif Komunikaty sekretariatu ZG PZK 2015

 Korekta: 2015-02-26, 14:55
 




 

 

 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,147,421 Unikalnych wizyt