PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3324 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 6
Użytkowników online: 0
RSS

KS-2. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 14.01.2015
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.png
KOMUNIKAT NR 2/2015 z dnia 14.01.2015 r.

Witamy wszystkich odbiorców naszych komunikatów już w Nowym Roku 2015. A oto informacje:


1. OPP. OPP. OPP.

Po raz kolejny w imieniu ZG PZK i członków naszej organizacji serdecznie dziękuję wszystkim darczyńcom, którzy wsparli nasz Związek swoim 1% od należnego podatku za rok 2013. Pozwoliło to w latach ubiegłych i pozwoli w roku 2015 na realizację wielu ważnych przedsięwzięć w ramach PZK jako OPP, których by bez Waszego wsparcia po prostu nie było.
Za rok 2013 na nasze konto wpłynęło ponad 77000 zł. To dużo, a zarazem niewiele biorąc pod uwagę nasze potrzeby, plany i zamierzenia.
Zdaję sobie sprawę, że być może nasze starania o pozyskiwanie środków od darczyńców jest niewystarczające. Obiecujemy popracować nad tym, choć PZK trudno konkurować o 1% z fundacjami i organizacjami o charakterze ogólnospołecznym prowadzącymi szeroko rozumianą działalność charytatywną.
Namawiając do przekazania 1% od podatku na rzecz PZK należy podkreślać, że to co za te środki kupujemy czy na co je wydajemy nie służy tylko członkom PZK i krótkofalowcom w ogóle, ale także pośrednio całemu społeczeństwu. Tak jest, ponieważ spora część naszych działań jest skierowana do szerszych kręgów obywateli naszego kraju np. poprzez budowę sieci łączności alternatywnej do czego zobowiązuje nas podpisane w 2013 roku porozumienie z Ministrem Administracji i Cyfryzacji. Ale nie tylko. Zwracamy uwagę na edukacyjny charakter krótkofalarstwa na politechnizację dzieci i młodzieży, ale także na wiązanie ich aktywności w sportach krótkofalarskich takich jak zawody krótkofalarskie, Amatorska Radiolokacja Sportowa, Szybka Telegrafia czy też wyprawy radiowe choćby lokalne na zamki oraz uaktywnienie powiatów i gmin. To wszystko daje możliwość sprawdzenia siebie, swoich możliwości, a także nabycia umiejętności trudnych do osiągnięcia bez krótkofalarstwa. W ostatnim okresie właśnie te umiejętności stają się potencjalnie bardzo przydatne z uwagi na niespokojną sytuację polityczną, a więc i militarną w niektórych regionach świata.
 
Drodzy darczyńcy! Tak jak i w dwóch poprzednich latach wszyscy znani nam darczyńcy otrzymali od nas indywidualne podziękowania. Tych znanych nam darczyńców jest ponad 800. Znani to Ci, którzy ujawnili Urzędowi Skarbowemu swoje dane teleadresowe zgadzając się na ich wykorzystanie przez beneficjenta.
 
Kończąc jeszcze raz dziękuję Wam za wsparcie naszej działalności.
 
Wszelkie zapytania związane z wykorzystaniem środków z darowizn proszę kierować na adres sp2jmr@pzk.org.pl lub listownie na adres:
Polski Związek Krótkofalowców sekretariat ZG PZK ul. Modrzewiowa 25 85-635 Bydgoszcz ,
Poniżej dla ułatwienia podajemy jak wypełnić najpopularniejsze PIT-y, aby Wasz 1% od podatku wspomógł nas w naszej tak potrzebnej i pożytecznej działalności.

Jerzy Jakubowski SP7CBG prezes PZK

PS
Na portalu PZK pod powyższym materiałem znajduje się instrukcja wypełniania PIT-ów ułatwiająca przekazywanie 1% odpisu od podatku na potrzeby Polskiego Związku Krótkofalowców OPP 0000088401.


2. Opublikowane Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie pozwoleń dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej.

W Dzienniku Ustaw z dnia 5 stycznia 2015 r. poz.10 zostało opublikowane długo oczekiwane Rozporządzenie dotyczące naszej służby. Z tekstem zapoznać się można pod poniższym linkiem: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2015/10
Prezydium dziękuje wszystkim, którzy uczestniczyli w bardzo długim procesie konsultacyjnym tego rozporządzenia. Mamy nadzieję, ze zawarte w nim zapisy przyczynią się do dalszego rozwoju służby radiokomunikacyjnej amatorskiej w Polsce.
Prezydium ZG PZK

3. Świat Radio 2/2015.
Ważna informacja: Razem z ŚR2/2015 prenumeratorzy ŚR otrzymają gratisową płytę CD. Ponieważ docierają pytania o możliwość nabycia płyty, informujmy, że aby ją otrzymać wystarczy czym prędzej zaprenumerować ŚR (płyta nie jest sprzedawana).

Skrócony Świata Radio 2/2015
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
ANTENY: Antena MFJ-1788, Wielopasmowe anteny samochodowe D-Original HF/VHF
TEST: Radiostacje FTM 400DR i FT-1DR
PREZENTACJA: Nowe radiostacje cyfrowe DMR, Uniden UBC 125 XLT
ŁĄCZNOŚĆ: EME – duże wyzwanie radiowe, cz. 2, Programowanie układów AVR dla praktyków
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK
WYWIAD: Działalność Kuhne electronics
HOBBY: Układy cyfrowe w radiokomunikacji
DIGEST: Nowe rozwiązania radiowe, cd.
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA
 
4. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 2/2015.

Sprawozdanie ze spotkań podczas HamRadio 2015 (SP7TEV)
O grudniowej naradzie w Ministerstwie Obrony Narodowej
Wykład o krótkofalarstwie dla FIA
Spotkanie w SP2KC
Silent Key's

5. Spotkanie w BBN.
W dniu dzisiejszym w BBN odbyło się spotkanie w formule "Strategicznego Forum Bezpieczeństwa" w sprawie Katalogu Potrzeb i Zdolności Organizacji Proobronnych we działalności obronnej państwa na wypadek zagrożeń oraz w stanie 'W".
W spotkaniu na zaproszenie gen. Stanisława Kozieja Szefa BBN z ramienia PZK uczestniczył Piotr Skrzypczak SP2JMR wiceprezes PZK.
Więcej informacji w następnym komunikacie.
SP2JMR

6. Zimowa wyprawa SP9YFF. W ostatnią sobotę tj. 10.01.2015 r. miała miejsce kolejna wyprawa klubu SP9YFF do obiektów WWFF/SPFF leżących w obrębie SP7.
Były to:
SPFF-326 Natura 2000 - Ostoja Przedborska,
SPFF-327 Rezerwat Przyrody Bukowa Góra,
SPFF-328 Rezerwat Przyrody Murawy Dobromierskie.
Pomimo mocno niesprzyjającej pogody, głównie z silnym wiatrem i deszczem udało się aktywować wszystkie zaplanowane obszary.

Oto dane statystyczne:
SPFF       QSO
326           282
328           392
327           220
-------------------
                  894 QSO
Pracowano na pasmach 80/40/30/20/17m, emisjami RTTY i SSB.
Zgodnie z wymogami programu SPFF praca z kolejnego obiektu odbywała się nie wcześniej niż po 3h od początku pracy z wcześniejszego.
W sumie przejechano 290km. W skład ekipy weszli Zbyszek SQ9CXC i Krzysiek SP9UPK.
Używano głownie zasilanego z samochodu IC-7200+AH4+longwire 20,5m+uziom+laptop/MMTTY+WinTest/.
Logi zostały wysłane i są już umieszczone na portalach WWFF, SPFF i LOTW.
Mapka i inne dane obszarów dostępne są na stronie www.sp9yff.pl
 Vy73/44 Krzysiek sp9upk

7. Strona Polskiej Grupy APRS (PG APRS). Strona PG APRS została przeniesiona na nowy adres www.pgaprs.pl w dniu 27.12.2014 r. PG APRS jest klubem PZK.
Na dotychczasowych stronach PG APRS jest kawał historii napisany przez Andrzeja SP3LYR i warto to zostawić. Stara strona jest podłączona do MENU nowego portalu.

Jeżeli ma ktoś jeszcze pomysły edytorskie i chciałby redagować portal PG APRS, to proszę o kontakt: sp6vwx@poczta.onet.pl
 
WordPress umożliwia wygodną edycję nowych postów. Wieści z regionów lub
innych dziedzin APRS-owi pokrewnych (balony, meteo) mile widziane!

Prezes PG APRS PZK
Robert Pol SP6VWX

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX

Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje Andrzejowi SP5AHT, Krzysztofowi SP9UPK, Robertowi SP6VWX.


Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2014Załączniki do Komunikatu                        

1. Regulamin "Konkursu Generalskiego 2015"
 
1. Organizator: Szkolny Klub Krótkofalowców SP3PGR przy Gimnazjum nr 1 im. gen. Kazimierza Raszewskiego w Poznaniu, wchodzącym w skład Zespołu Szkół Odzieżowych im. Władysława Reymonta, zwanym dalej Szkołą. Piąta edycja Konkursu objęta jest patronatem honorowym między innymi ministra prof. Stanisława Kozieja, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Managerem imprezy jest Jacek Behrendt SQ3OPM sq3opm@wp.pl.
2. Cele: 1. Uczczenie pamięci Kazimierza Raszewskiego - wielkiego patrioty, powstańca wielkopolskiego i śląskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, generała Wojska Polskiego II RP, dowódcy Okręgu Korpusu Nr VII
z siedzibą w Poznaniu, działacza i społecznika, w nawiązaniu do 90. rocznicy przejścia Patrona Konkursu
w stan spoczynku, po 40 latach służby wojskowej (31.05.1925).
2. Aktywizacja krótkofalowców - kadrę zawodową i pracowników wojska, w tym również weteranów, emerytów i rencistów.
3. Podniesienie umiejętności operatorskich, głównie wśród młodzieży zainteresowanej krótkofalarstwem.
4. Zapoznanie z działalnością klubu SP3PGR, jedynego klubu krótkofalarskiego Polskiego Związku Krótko-falowców prowadzącego zajęcia dla młodzieży na terenie placówki oświatowej miasta Poznania.
3. Uczestnicy: licencjonowane stacje krajowe, zagraniczne indywidualne i klubowe oraz nasłuchowcy, z użyciem jednego nadajnika, przy ograniczeniu mocy doprowadzonej do anteny 100 W. Wszyscy uczestnicy muszą swoje łączności (nasłuchy) przeprowadzić w sposób określony niniejszym Regulaminem oraz terminowo przesłać Organizatorowi swój log do klasyfikacji. Niespełnienie tych warunków będzie powodem dyskwalifikacji.
4. Pasma i emisja: 3,5 MHz, 7 MHz, 14 MHz, 21 MHz i 28 MHz emisją SSB, zgodnie z obowiązującym IARU R1 Band Plan HF. Nie zalicza się łączności cross-band.
5. Termin: od 7.01.2015  0:00 UTC do 17.01.2015  23:59 UTC. Uczestnicy podają „wywołanie w Konkursie Generalskim”.
6. Klasyfikacja:    A – stacje indywidualne,  B – stacje klubowe,  C – stacje „wojskowe”, podające po raporcie RS literę „Z”,
  D – stacje zagraniczne lub SP nadające spoza granic kraju,  E – stacje Organizatora, F – SWLs.
7. Punktacja:    - QSO ze stacją klubową Organizatora SNØGKR                        – 20 pkt.,
                      - QSO z pozostałymi klubowymi lub indywidualnymi stacjami Organizatora            – 10 pkt.,
                    - QSO ze stacją, której operatorem jest żołnierz zawodowy /weteran, emeryt,
           rencista wojskowy/ bądź pracownik Sił Zbrojnych RP /państwa NATO/        –   5 pkt.,
             - QSO z pozostałymi stacjami                                –   2 pkt.
Uwaga: Można powtarzać QSO z daną stacją w kolejnych dniach Konkursu lub w danym dniu na innym, regulaminowym paśmie.
Mnożniki o wartości 1 będą przyznawane jednokrotnie na każdym paśmie przez Organizatora za:
- QSO przeprowadzone z Uczestnikiem pracującym z miejscowości bądź powiatu na terenie kraju, związanych
z osobą Generała Kazimierza Raszewskiego, za każdy kolejny powiat zgodnie z poniższym wykazem:
- woj. wielkopolskie (m. Poznań – PX, powiat poznański – PO, powiat kościański – ON),
- woj. śląskie (powiat raciborski – RC),
- woj. opolskie (powiaty: głubczycki – GY, nyski – NF, prudnicki – PJ),
- woj. dolnośląskie (powiaty: bolesławiecki – BE, lwówecki – LF, oławski – OA).
  Stacje pracujące z ww. powiatów są pozostałymi stacjami Organizatora (QSO za 10 pkt.).
- QSO ze stacją zagraniczną, za każdy kolejny kraj.
Uwagi: W przypadku Uczestnika pracującego z terenu jednego z ww. powiatów jego raport RS powinien być uzupełniony
o grupę kontrolną stanowiącą litery właściwego powiatu. W przypadku QSO za 5 pkt. lub za 15 pkt. jako suma 10 + 5 pkt. Uczestnik zobowiązany jest podać w dzienniku po raporcie RS również dodatkowo grupę kontrolną „Z”.
Za bezbłędne QSO uważa się łączność, w której obie stacje wymienią poprawnie swoje znaki wywoławcze, raporty i grupy kontrolne oraz pasmo, logując te dane przy rozbieżności czasu UTC nie większej niż 3 minuty (dotyczy to również dziennika nasłuchowca). Uczestnicy, którzy przeprowadzą mniej niż 10 QSO nie zostaną sklasyfikowani, a ich logi zostaną użyte tylko do kontroli (CHECKLOG). Uczestnik może być sklasyfikowany tylko w jednej grupie. Decyzje Komisji pod przewodnictwem Jacka Behrendta SQ3OPM są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu.
8. Wynik końcowy: suma punktów za QSO x suma uzyskanych mnożników.
Uwaga: Przy nasłuchach, punkty i mnożniki przyznawane będą za obie wykazane w logu stacje.
9. Nagrody: za miejsca od 1 do 3 – puchar i dyplom, za miejsca od 4 do 6 – dyplom. Pozostali Uczestnicy, niezależnie od zajętego miejsca zostaną uhonorowani przez Organizatora dyplomem w wersji elektronicznej występującym w jednym
z trzech stopni, za uzyskanie odpowiednio 300, 500 i 1000 pkt. - dla stacji polskich bądź 150, 250 i 500 pkt. - dla stacji spoza SP i przeprowadzą wymagane przynajmniej jedno QSO ze stacją Organizatora SNØGKR.
10. Dzienniki w formie papierowej proszę wysłać na adres: Zespół Szkół Odzieżowych, Szkolny Klub Krótkofalowców SP3PGR, ul. Kazimierza Wielkiego 17, 61-863 Poznań lub w preferowanej formie elektronicznej w formacie cabrillo na adres: sp3pgr@wp.pl. Stacja podająca jako grupę kontrolną literę „Z” powinna w dzienniku określić swój aktualny bądź przeszły związek z wojskiem. Termin nadsyłania logów upływa 26.01.2015 /decyduje data stempla pocztowego/.
11. Ogłoszenie wyników i ceremonia wręczenia nagród nastąpi podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły 12 lutego 2015 roku. Wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie Szkoły http://e-zsopoznan.pl oraz portalach i prasie krótkofalarskiej.

  


2. Regulamin Współzawodnictwa SP Contest Maraton 2015

1. Termin współzawodnictwa: jeden rok kalendarzowy.

2. Honorowy Patronat: wiceprezes PZK ds. sportowych Zbigniew SP2JNK.

3. Cele:
•    wyłonienie najlepszych operatorów, reprezentujących wysoki poziom sportowy
•    zwiększenie aktywności klubów i nadawców indywidualnych
•    podnoszenie umiejętności operatorskich i poziomu organizacji zawodów.

4. Zakres współzawodnictwa:
•    współzawodnictwo obejmuje wyniki polskich stacji indywidualnych i klubowych oraz stacji zagranicznych – członków PZK (członkostwo dotyczy stacji zagranicznych), w zawodach krajowych, wybranych* z Kalendarza Zawodów PZK na 2015.
•    wyniki zawodów cyklicznych uwzględnione będą po ostatniej turze jako wynik końcowy tych zawodów.

5.(*) Lista zawodów zaliczanych do współzawodnictwa (*)
Do współzawodnictwa zaliczone zostaną wyniki tych zawodów, których oficjalne komunikaty klasyfikacyjne zostaną opublikowane przez organizatorów w terminie do 2 (dwóch) miesięcy od zakończenia zawodów.
Wyniki zawodów można przesłać  na adres: spcontestmaraton@wp.pl  

6. Kategorie współzawodnictwa:
Stacje nadawcze:
•    SO-CW – stacje pracujące emisją CW
•    SO-SSB - stacje pracujące emisją SSB
•    SO-MIX - stacje pracujące emisją SSB i CW
•    SO/MO QRP-MIX - stacje pracujące emisją SSB, CW, lub SSB i CW
•    MO-CW - stacje pracujące emisją CW
•    MO-SSB - stacje pracujące emisją SSB
•    MO-MIX - stacje pracujące emisją SSB i CW
Uwagi:
•    SO – single operator (stacja z jednym operatorem)
•    MO – multi operator (stacja z wieloma operatorami)
•    stacja może być sklasyfikowana w kilku kategoriach
•    stacje klasyfikowane w zawodach w nietypowych kategoriach będą klasyfikowane w kategoriach jak w pkt. 6 wg interpretacji komisji współzawodnictwa
•    wyniki zawodów SP-CW-Contest oraz SP QRP-Contest  zaliczane są również do rywalizacji w pozostałych grupach klasyfikacyjnych SPCM. Dla SP-CW-Contest  stacjom pracującym CW zalicza się również uzyskany wynik do klasyfikacji SO-MIX i MO-MIX SPCM a dla SP QRP- Contest stacjom pracującym ssb-qrp, cw-qrp, mix-qrp zalicza się również uzyskany wynik do klasyfikacji SO-SSB, SO-CW, SO-MIX, MO-SSB, MO-CW, MO-MIX"
Oddziały Terenowe PZK
•    uczestnictwo w SP Contest Maraton nie wymaga zgłoszenia
7. Punktacja:
•    Ilość punktów za wynik w zawodach zostanie przeliczony w stosunku do najlepszego wyniku w danej kategorii wg wzoru:

                                         PKT ={[Wynik stacji : Wynik zwycięzcy] x 100}+1
8. Wyniki:
Stacje SO i MO:
•    końcowy wynik stacji w danej kategorii to suma punktów 15 najlepszych wyników obliczonych wg pkt 4, 5 i 7.
•    do końcowej klasyfikacji w danej kategorii zaliczone będą stacje które zostaną sklasyfikowane w co najmniej pięciu zawodach (w kategorii QRP – czterech)
•    stacje będą klasyfikowane wg znaków zamieszczonych w oficjalnych rezultatach zawodów lub pod tzw. znakiem podstawowym, jeżeli będzie możliwa identyfikacja znaku okolicznościowego, contestowego
OT PZK:
•    suma punktów uzyskanych w końcowej klasyfikacji przez stacje SO i MO z danego OT pomniejszona o PKT, w wypadku równoczesnego sklasyfikowania w dwóch KAT. w SP-CW-Contest i SP QRP Contest. (Punkt 6 – Uwagi)
•    przynależność stacji do danego OT PZK będzie określana na podstawie danych zawartych w OSEC, po zakończeniu klasyfikacji SO/MO

Cząstkowe oraz końcowe wyniki współzawodnictwa będą publikowane na:
http://www.pzk.org.pl
oraz innych portalach zapewniających szybki i swobodny dostęp do wyników.
Ogłoszenie końcowych wyników i wręczenie nagród odbędzie się do końca marca 2016.

8. Nagrody: Fundatorem nagród jest ZG PZK.
•    za pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach – puchary (deski),
•    za miejsca od 1 do 3 – dyplomy,
•    w razie pozyskania sponsorów dodatkowe nagrody.

9. Obliczanie rezultatów SP Contest Maraton przeprowadzi Komisja:
Krzysztof SP1MGM –  OT14, sp3mgm@smsnet.pl
Grzegorz SQ9E – OT6, sq9e@wp.pl
Kazimierz SP9GFI – OT31, sp9gfi@wp.pl

Komisja prosi o przestrzeganie zapisów regulaminowych min. nie przekraczanie mocy oraz pracę w wyznaczonym przedziale czasowym. Nie odpowiada również za błędne wyniki publikowane przez organizatorów danych zawodów.
Uczestnicy zawodów którzy nie chcą być klasyfikowani we współzawodnictwie SPCM proszeni są o przesłanie rezygnacji na adres:
spcontestmaraton@wp.pl
Decyzje Komisji są ostateczne.

*Ad 5. Lista zawodów zaliczanych do współzawodnictwa SP Contest Maraton 2015.

Lp.    Nazwa zawodów    Termin    Czas zawodów
1    Mistrzostwa Polski ARKI    1 cykl    2 godz.
2    PGA TEST    1 cykl    1 godz.
3    Podkarpackie    01 luty    1 godz.
4    O Statuetkę „Syrenki Warszawskiej”    18 marzec    1,5 godz.
5    WARD Contest    18 kwiecień    1 godz.
6    Konstytucji 3-go Maja    03 maj    2 godz.
7    Olsztyńskie    05 maj    2 godz.
8    Europe-Day-Contest    09 maj    1 godz.
9    Klemensa Kortali SP2BE    10 maj    1 godz.
10    Quo Vadis    16 maj    1 godz.
11    Dzień Dziecka    01 czerwiec    2 godz.
12    Tarnowskie    21 czerwiec    1 godz.
13    Dni Morza    28 czerwiec    2 godz.
14    Powstanie Warszawskie    01 sierpień    2 godz.
15    50 Lat SP3KEY    17 wrzesień    2 godz.
16    SP QRP Contest    26 wrzesień    1 godz.
17    SP-CW-Contest    18 październik    1 godz.
18    Narodowe Święto Niepodległości    11 listopad    2 godz.
19    Barbórka    04 grudzień    2 godz.
20    Narodziny Krótkofalarstwa Polskiego    06 grudzień    1 godz.

73 de sp1mgm, sq9e, sp9gfi3. PROGRAM SPRZYJANIA ROZWOJOWI MŁODZIEŻOWEGO SPORTU RADIOAMATORSKIEGO


SINCE 1993


MIĘDZYNARODOWE ZAWODY MŁODZIEŻOWE

Termin: 17 stycznia 2015 roku, 06.00 UTC – 12.00 UTC. Zawody odbywają się corocznie w trzecią sobotę pełnego weekendu stycznia.
Uczestnicy: Do udziału w zawodach zaprasza się młodych radioamatorów nadawców, którzy nie ukończyli 18 roku życia, dorosłych radioamatorów zagranicznych urodzonych na Ukrainie oraz wszystkich radioamatorów kobiet (support group).
Pasma: 3,5 – 28 MHz (bez WARC).
Emisję: SSB i CW.
Wywołanie: SSB – «CQ UT Contest»; CW – «Test UT».
Celem zawodów jest sprzyjanie rozwojowi młodzieżowego sportu radioamatorskiego, umacnianie przyjacielskich kontaktów pomiędzy młodzieżą różnych krajów.
Hasło zawodów: «Udział jest ważniejszy niż zwycięstwo, przyjaźń jest droższa niż nagrody».
Klasyfikacja: SOSB; SOMB; MOMB STX; RT (support group). Uczestnicy grup SOSB i SOMB mogą występować jednocześnie w tych dwoch grupach, składając dzienniki osobno za każdą z nich.
Raporty: RS (RST) + wiek operatora (np.: 5915), uczestnicy RT nadają RS (RST) + RT (np.: 59RT).
Punktacja: QSO z własnym krajem daje 10 pkt, z innymi krajami lub terytoriami z własnego kontynentu – 30 pkt, z innym kontynentem – 60 pkt. Nowy kraj (wg DXCC) włącznie z własnym na każdym pasmie i w każdej turze daje 20 pkt. Odebrany w raporcie wiek korespondenta daje tyle punktów, ile lat liczy operator (za QSO z RT wpisuje się swój własny wiek).
Wynik końcowy: suma punktów zdobytych za QSO, kraje i wiek.
Szczegóły: Czas zawodów jest podzielony na trzy tury, po dwie godziny każda. Powtórne SSB lub CW QSO dozwolone jest na różnych pasmach i w różnych turach, powtórne QSO innym rodzajem emisji dozwolone na jednym paśmie po upływie 30 minut. Ekipy stacji klubowych powinny składać się z trzech operatorów. Dozwolona praca sztafetowa, oddzielnie w każdej turze, dwóm lub więcej ekipom. Różnica czasu w logach nie może przekraczać 2 minut. Komisja zawodów wyłoni zwycięzców w poszczególnych grupach klasyfikacyjnych oraz zwycięzców w poszczególnych krajach.
Dzienniki: w formacie Cabrillo z dołączonym zdjęciem operatora lub zalogi w terminie 30 dni należy przesłać na adresę utcontest@mail.ru  Stacjam klubowym należy podać swoją przynależność.
Pamiętajcie: Wasz osobisty sukces – to sukces całego młodzieżowego sportu radioamatorskiego!
 
Jerzy Strełkow-Serga UT5NC
Informservice «Radio-TLUM»

4. Regulamin zawodów Lubelski Maraton UKF 2015

Zatwierdzony uchwałą Nr 1/01/2015 Zarządu OT PZK w Lublinie w dniu 02.01.2015 roku
1. Cel zawodów:
Zwiększenie aktywności indywidualnych i klubowych stacji amatorskich w paśmie 2 m, podnoszenie umiejętności operatorskich, technicznych i popularyzacja zawodów krótkofalarskich.
Organizatorem zawodów jest:
 Lubelski Oddział Terenowy PZK
W zawodach mogą uczestniczyć wszyscy posiadacze pozwoleń radiowych z Polski i innych krajów (stacje indywidualne i klubowe) oraz nasłuchowcy.
2. Komisja Zawodów
Za rozliczenie zawodów odpowiedzialna jest komisja w składzie:
Kol. Andrzej SQ8MFE
Kol. Tomek SP8UFT
Kol. Michalina SO8BMI
3. Terminy zawodów
Ustala się następujące terminy poszczególnych tur zawodów w roku 2015 (druga sobota miesiąca):
Tura zawodów     Dzień i miesiąc    Godziny wg LT
I     10 stycznia    18:00 - 19:00
II     14 lutego    18:00 - 19:00
III     14 marca    18:00 - 19:00
IV     11 kwietnia    18:00 - 19:00
V     9 maja    18:00 - 19:00
VI     13 czerwca    18:00 - 19:00
VII    11 lipca    18:00 - 19:00
VIII     8 sierpnia    18:00 - 19:00
IX     12 września    18:00 - 19:00
X     10 października    18:00 - 19:00
XI     14 listopada    18:00 - 19:00
XII     12 grudnia    18:00 - 19:00
4. Znaki wywoławcze
4.1. Stacje pracują pod znakiem zgodnym z aktualnie posiadanym ważnym pozwoleniem radiowym. W zawodach dopuszcza się łamanie znaków wywoławczych operatora przez „p”, „m” lub cyfrę okręgu, ale nie jest to obowiązkiem. Jeśli stacja używa znaku łamanego w czasie trwania tury to taki sam znak musi być użyty w logu zawodów. Stacje QRP obowiązuje zakaz łamania swoich znaków wywoławczych przez kod „QRP”.
4.2. Uczestnicy zawodów mogą pracować w zawodach pod znakami okolicznościowymi lub kontestowymi zgodnie z posiadanym pozwoleniem radiowym, jednak pozwolenia radiowe na używanie różnych znaków (okolicznościowych, kontestowych) oraz znaki „łamane” muszą dotyczyć tej samej osoby/operatora lub klubu.
4.3. W zawodach LM-UKF 2015 punktacja obliczana jest dla znaków wywoławczych używanych w danej turze zawodów. W przypadku, gdy uczestnik pracujący w danej turze zawodów pod znakiem okolicznościowym lub kontestowym chce być klasyfikowany pod swoim stałym znakiem wówczas w polu „SOAPBOX” logu winien zamieścić informację: „cesja punktów na znak SP0xxx” gdzie SP0xxx oznacza znak pod którym chce być klasyfikowany lub do logu dołączyć oświadczenie o następującej treści:
„Ja, [imię i nazwisko] pracowałem w dniu [data] w zawodach Lubelski Maraton UKF pod znakiem okolicznościowym/kontestowym [znak]. Proszę o doliczenie zdobytych punktów do wyników mojego stałego znaku [znak stały].
5. Pasmo i emisje
2m / FM (145200 - 145575 kHz) kanały simpleksowe. Łączności przez przemienniki nie są zaliczane. Wywołanie: "Wywołanie w zawodach Lubelski Maraton UKF"
6.Łączności
6.1. Każda stacja może w zawodach emitować tylko jeden sygnał.
6.2. Z każdą stacją można przeprowadzić tylko jedno punktowane QSO.
6.3. Łączności muszą być logowane w czasie wg standardu LT (czas lokalny w Polsce). Dopuszczalna różnica czasu QSO wynosi 5 minut.
6.4. Używanie telefonów, radiotelefonów, Internetu itp. do aranżowania łączności podczas trwania zawodów jest niedozwolone.
6.5. W czasie jednej tury uczestnik może pracować tylko pod jednym znakiem wywoławczym i z jednej lokalizacji (lokatora). Nie dopuszcza się zmiany lokalizacji (lokatora) stacji w trakcie jednej tury zawodów.

7. Kategorie uczestnictwa w zawodach
A – nadawcy – członkowie Lubelskiego Oddziału Terenowego PZK (OT 20)
B – nadawcy – pozostałe stacje indywidualne i klubowe, ze stałego i terenowego QTH
N – stacje nasłuchowe
L - log do kontroli
W danej turze miesięcznej uczestnik może być klasyfikowany tylko w jednej kategorii.
8. Wymiana raportów i grup kontrolnych
8.1. Kategoria „A”
Nadawcy należący do OT 20 PZK podają raport RS i grupę kontrolną, na którą składa się: litera „L” i lokator z którego stacja pracuje w zawodach.
Przykład raportu i grupy kontrolnej: 59 LKO11GF (stacja z OT 20).
8.2. Kategoria „B”
Nadawcy nie będący członkami OT 20, podają raport RS i grupę kontrolną, na którą składa się: kolejny numer łączności rozpoczynając od 01 i lokator z którego stacja pracuje w zawodach.
Przykład raportu i grupy kontrolnej: 59 02KO11FA
8.3. Nasłuchowcy – Kategoria „N”
Nasłuchowców, obowiązuje odbiór znaku stacji nadającej korespondencję, znaku korespondenta do którego nadawana jest korespondencja raportu RS i pełnej nadanej grupy kontrolnej. Odebrany znak można wykazać w dzienniku SWL tylko jeden raz.
9. Punktacja w LM-UKF
9.1. Punkty za łączności obliczane są według zasady 1 km = 1 punkt.
Łączność ze stacją z tego samego lokatora daje 3 punkty
Łączność ze stacją z OT 20 daje podwójną ilość punktów (ilość km x 2)
Kategoria N: 1 nasłuch = 1 punkt
9.2. Brak logu od stacji wykazanej w logu uczestnika zawodów oznacza iż obie stacje nie dostają punktów za QSO.
9.3. Niezgodności w logach, takie jak błędnie zapisane znaki lub niezgodne grupy kontrolne lub różnica czasu QSO przekraczająca 5 minut powodują niezaliczenie łączności obu uczestnikom zawodów.
10. Miejsce uzyskane w danej turze zawodów LM-UKF
10.1. Wynik zawodnika w każdej turze LM-UKF  określa  suma uzyskanych punktów, zgodnie z zasadą określoną w punkcie 9.1.
10.2. Stacja, której suma punktów ze wszystkich ważnych łączności w danej turze LM-UKF jest najwyższa zajmuje miejsce pierwsze, stacja z wynikiem drugim, miejsce drugie i.t.d.
10.3. W przypadku, gdy dwie lub więcej stacji w danej turze uzyskają taką samą ilość punktów wówczas stacje te klasyfikowane są na tym samym miejscu.
11. Miejsce uzyskane w zawodach za cały rok 2015
Wynik końcowy zawodów za rok, obliczany jest jako suma punktów uzyskanych z 9 (dziewięciu) najlepszych tur, w których uczestnik brał udział. Miejsca zawodników w klasyfikacji rocznej są obliczane po każdej turze zawodów.
12. Dzienniki zawodów
12.1. Przesłanie dziennika zawodów do organizatora zawodów jest równoznaczne z oświadczeniem uczestnika, iż uczestnik zapoznał się z regulaminem zawodów oraz pracował w zawodach zgodnie z postanowieniami regulaminu i warunkami posiadanego pozwolenia radiowego.
12.2. Logi za LM-UKF należy nadesłać w ciągu 7 dni od zakończenia zawodów (do 19:00 w następną sobotę po danej turze) na adres: lmukf2015@gmail.com
12.3. Logi nadesłane po upływie 7 dób od ukończenia zawodów, zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej, nie będą brane do klasyfikacji w danej turze i będą wykazane jako „Brak logów”.
13. Wypełnianie dzienników
13.1 Dzienniki elektroniczne przyjmowane są wyłącznie w formacie Cabrillo. W pozycji „CATEGORY” nagłówka pliku Cabrillo należy używać wyłącznie podanych wyżej oznaczeń swojej grupy klasyfikacyjnej, czyli np.: A, B, N lub L. Linia „CONTEST” nagłówka pliku Cabrillo powinna być jako druga od góry i zawierać nazwę LM-UKF. W polu „SOAPBOX” można wpisywać cesję punktów na znak, pod którym uczestnik chce być klasyfikowany.
Uwaga: Grupa kontrolna nadana i odebrana w logu powinna być pisana w sposób ciągły np. LKO11im lub 01KK12AA a nie 59 L  KO11im czy też 59  01  KK12AA. Plik Cabrillo powinien mieć nazwę  znak.cbr lub znak.log np. sp8bbb.cbr lub sp8bbb.log. Wielkość liter nie ma znaczenia.
13.2. Do logowania w zawodach polecamy program DQR_Log, który można pobrać z: strony Marka SP7DQR: http://sp7dqr.waw.pl.
13.3. Dopuszcza się, aby seniorzy i osoby nie posiadające dostępu do Internetu a biorący udział w zawodach przesłali dziennik zawodów w formie papierowej na adres:
Andrzej Bojan
Tarło 14A
21-104 Niedźwiada
O terminie wysyłki logu decyduje data stempla pocztowego. Logi wysłane po terminie 7 dni nie będą brane do klasyfikacji, będą traktowane jako „brak logów”.

14. Wyniki zawodów
Wyniki zawodów, w tym szczegółowe rozliczenie każdego uczestnika, będą opublikowane na portalu: http://pzk.lublin.pl lub http://ot20.pzk.org.pl w terminie 3 tygodni od dnia zakończenia danej tury.
15. Dyplomy i wyróżnienia.
15.1. Zwycięzcy w kategoriach A, B i N w Rocznej Klasyfikacji Generalnej otrzymują tytuł „Mistrza Lubelskiego Maratonu UKF za rok 2015 w kategorii …” oraz dyplomy i puchary lub grawertony.
15.2. Za miejsca 2 i 3 w poszczególnych kategoriach Rocznej Klasyfikacji Generalnej przyznane będą tytuły „Wicemistrza Lubelskiego Maratonu UKF za rok 2015 w kategorii …” oraz dyplomy.
15.3. Każdy uczestnik, który weźmie udział w minimum sześciu turach, otrzyma dyplom uczestnictwa.
15.4. Wyróżnienia w postaci grawertonów będą przyznawane uczestnikom zawodów za następując osiągnięcia w zawodach LM-UKF 2015:
    za najdalszą przeprowadzoną łączność w zawodach w km (otrzymują obaj korespondenci),
    za największą ilość pierwszych miejsc zajętych przez uczestnika w roku 2015,
    za największą ilość lokatorów, z jakich uczestnik pracował w zawodach w roku 2015.
15.5. Nagrody w postaci pucharu lub grawertonu są przyznawane stacjom tylko w przypadku kiedy w danej kategorii wezmą udział co najmniej 2 stacje. Jeżeli w danej kategorii sklasyfikowana jest tylko jedna stacja za 1 miejsce otrzymuje ona tylko dyplom.
16. Dyskwalifikacja
Za nieprzestrzeganie postanowień niniejszego regulaminu uczestnik zostaje zdyskwalifikowany.
17. Uwagi końcowe
17.1. Wyniki rozliczania każdej tury zawodów są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu.
17.2. W sprawach spornych uzasadnione i udokumentowane reklamacje należy przesłać w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników za dana turę do Zarządu OT 20 PZK.
17.3. Zaleca się, aby przed wysyłaniem logu sprawdzić jego format przy pomocy dowolnego edytora (np. Notatnika).
17.4. Zaleca się aby przed zawodami ustawić dokładnie czas zegara stacyjnego (np. z Internetu), tak by uniknąć przekroczenia różnicy czasu QSO ponad 5 minut.


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

68,488,294 Unikalnych wizyt