PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3623 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

SN2NP z zabytkowej latarni Nowy Port
Opcje newsa
Weekend latarniowyW czasie Międzynarodowego Weekendu Latarnianego w dniach 16-18 sierpnia, jak co roku grupa gdańskich krótkofalowców (SP2BIK, SP2BRN, SP2IZC I SP2TQW) uruchamia okolicznościową stację SN2NP z zabytkowej latarni morskiej w Gdańsku Nowym Porcie (oznaczenie ILLW PL0003). QSL via SP2BIK.

Latarnia morska w Nowym Porcie w Gdańsku to nieczynny już obiekt nawigacyjny położony przy wejściu do portu. Latarnia zbudowana została w 1894 roku i miała naprowadzać przypływające do Gdańska statki. Budowla wzorowana była na amerykańskiej latarni morskiej z Cleveland w USA, którą to delegacja włodarzy Gdańska widziała podczas wizyty w za oceanem. Latarnia wybudowania w Nowym Porcie zastąpiła starszą, która składała się z dwóch wież nieco od siebie oddalonych. Nałożenie światła z tych dwóch wież wskazywało prawidłowy kurs do portu.

Wieża latarni zbudowana jest z cegły i ma kształt ośmiokąta. Latarnia ma wysokość ok. 27 metrów. Ciekawostką latarni było zamontowanie na jej szczycie tzw. kuli czasu. Codziennie w samo południe kula podnosiła się o opadała, aby na okrętach można było dokładnie ustawić zegary. Latarnia Gdańska Nowy Port wyłączona została w 1984 roku. Zastąpiła ją Latarnia w Porcie Północnym.

Latarnia w Nowym Porcie w Gdańsku zapisała się również w historii II wojny światowej. To właśnie ze szczytu latarni dano sygnał dla załogi pancernika Schleswig-Holstein do rozpoczęcia ostrzału Westerplatte 1 września 1939 roku. Z jednego z okien latarni rozpoczęto ostrzał załogi Westerplatte z karabinu maszynowego. Strzałami z działka żołnierze polscy uciszyli ten karabin po czym do dnia dzisiejszego znajdują się ślady na murze latarnianej wieży.

Info: SP2AYC
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,147,161 Unikalnych wizyt