PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3309 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

PZK w tureckim projekcie "Creating Basic Awareness on Disasters"
Opcje newsa
SP EmComW dniach 8-15 października 2012 r. w tureckiej miejscowości Gaziantep odbyła się realizacja europejskiego projektu poświęconego tworzeniu podstawowej świadomości o zagrożeniach - Creating Basic Awareness on Disasters poruszającego różnorodne kwestie związane z tematyką bezpieczeństwa. Organizatorem tej ważnej dla bezpieczeństwa imprezy był tamtejszy Uniwersytet. W przedsięwzięciu tym, w którym oprócz krótkofalowców uczestniczyli studenci z Polski, Włoch, Rumunii, Bułgarii, Litwy, Grecji, Słowenii, Turcji oraz inni goście, swój merytoryczny udział miał również Polski Związek Krótkofalowców. W ramach projektu odbyły się wykłady, pokazy oraz praktyczne ćwiczenia m.in. w lokalnej komendzie straży pożarnej oraz w miejscowym szpitalu, gdzie ćwiczenia praktyczne odbywały się wspólnie z turecką grupą ratowniczą "Turkish Rescue Team AKUT".

Przygotowanie wykładów poświęconych wykorzystaniu krótkofalarstwa w czasie sytuacji kryzysowych było koordynowane przez Aziz'a Sasa TA1E (koordynatora łączności kryzysowej TRAC), który w fazie organizowania całego przedsięwzięcia zwrócił się do krajowych organizacji radioamatorskich (w tym do PZK) z zaproszeniem do udziału w projekcie. Z uwagi na brak możliwości oddelegowania reprezentantów ze strony naszego związku, PZK wystąpiło z propozycją merytorycznego wsparcia w formie specjalnie przygotowanego na tą okazję materiału w języku angielskim, przedstawiającego istotę oraz funkcjonowanie SP EmCom oraz działalność polskich krótkofalowców w czasie sytuacji kryzysowych (materiał do pobrania w formacie PDF znajduje się na stronie http://emcom.pzk.org.pl w zakładce Download, pt. CREATION BASIC AWARENESS OF DISASTERS - PZK). Materiał w formie drukowanej został wręczony uczestnikom.

Celem organizatora wykładów na temat krótkofalarstwa było uświadomienie słuchaczom podstawowych zalet wykorzystania potencjału krótkofalowców w sytuacjach kryzysowych, zwracając w szczególności uwagę na to, że krótkofalowcy:

- są niezależni, ponieważ mają możliwość wzajemnego komunikowania się nawet w przypadku awarii sieci telekomunikacyjnych czy też braku zasilania sieciowego na znacznym obszarze,
- posiadają dużą wiedzę z zakresu techniki radiowej, dzięki której wiedzą jak zorganizować łączność w różnych sytuacjach,
- są zlokalizowani nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach oraz wsiach.

Po wykładach krótkofalowcy przystąpili do prezentacji możliwości nawiązywania łączności w różnych warunkach. Aziz Sasa TA1E (Koordynator Łączności Kryzysowej TRAC) oraz Manos Darkadakis SV1IW (Prezes Greckiego Związku Krótkofalowców RAAG) zaprezentowali przenośną stację HF pracując pod znakiem TC8EU. W czasie łączności z państwami z których pochodzili uczestnicy projektu, mieli oni bezpośrednią możliwość porozmawiania w ojczystym języku ze stacją nadającą z macierzystego kraju przekonując się tym samym jakie możliwości w sytuacjach kryzysowych może dać krótkofalarstwo. Po zakończeniu łączności prezentujący zostali zasypani pytaniami od uczestników. W innych pokazach brali też udział LZ1US, LZ1UPI, TA2AEO, SV1HER, SV1IYA i LZ1YAM, którzy po zakończeniu projektu nie kryli zadowolenia, licząc na efekty w postaci popularyzacji krótkofalarstwa oraz zwiększenia możliwości wykorzystania go w czasie sytuacji kryzysowych. Polscy studenci uczestniczący w przedsięwzięciu zadeklarowali chęć niezwłocznego włączenia się w ruch krótkofalarski w Polsce. Panayot Danev LZ1US (Członek Komitetu Wykonawczego Regionu 1. IARU) przekazał naszym rodakom dane kontaktowe PZK.

W ocenie organizatorów projekt poświęcony tworzeniu podstawowej świadomości o zagrożeniach - Creating Basic Awareness on Disasters - zakończył się sukcesem. Organizatorzy zaznaczają, że materiał przedstawiony przez Polski Związek Krótkofalowców został bardzo wysoko oceniony i pozytywnie odebrany oraz wykorzystany przez uczestników w prezentacji na ostatniej sesji projektu.

Więcej informacji SP EmCom pod adresem: http://emcom.pzk.org.pl


Rafał Wolanowski SQ6IYR
Koordynator Łączności Kryzysowej PZK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,296,558 Unikalnych wizyt