PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3646 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Biuletyn nr 9/2012 Rady Administracyjnej IARU (fragmenty)
Opcje newsa
IARU NewsBiuletyn Rady Administracyjnej IARU (IARU Electronic Newsletter) z dnia 15 września 2012 r. (fragmenty)


WRC-12 (Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna 2012 / ang. World Radiocommunication Conference 2012) to już historia, a po upływie kilku miesięcy należy spojrzeć na wyniki osiągnięte w imieniu i na rzecz krótkofalowców na całym świecie, a także na to, co środowisku krótkofalarskiemu przyniesie WRC-15.

Pozycja nr 1.23 porządku obrad. Ważnym punktem obrad dla środowiska krótkofalarskiego w ramach WRC-12 było "rozważenie przydziału dla służby amatorskiej około 15 kHz w częściach pasma 415-526.5 kHz na zasadzie drugorzędności, biorąc pod uwagę konieczność ochrony istniejących służb."

W 2007 roku, gdy uzgodniono wstępnie punkty porządku obrad na WRC-12, oraz później - kiedy to zostały one sfinalizowane przez Radę ITU - wydawało się, że istnieje duży opór w kontekście takiego przydziału ze strony innych użytkowników widma radiowego. Było wiele spośród administracji, które były zdecydowane przeciwstawić się przydziałowi dla krótkofalowców w celu ochrony służb nawigacji lotniczej działających w przedmiotowym paśmie.

Tak więc w wyniku aktów końcowych powstałych po WRC-12, środowisko krótkofalarskie otrzymuje nową alokację na zasadach drugorzędności [...]. Ten nowy przydział wchodzi w życie od dnia 1 stycznia 2013 r., ale krótkofalowcy będą musieli poczekać na działania podjęte przez ich własne krajowe organy telekomunikacyjne, aby postanowiły one od kiedy wspomniane pasmo zostanie udostępnione.

Był również inny punkt porządku obrad, który mógłby mieć negatywny pośredni lub bezpośredni wpływ na środowisko krótkofalarskie w skali światowej - w zależności od decyzji WRC w odnośnej kwestii. Punkt nr 1.15 porządku obrad brzmiał "rozważyć możliwe alokacje w zakresie 3-50 MHz dla służby radiolokacyjnej na użytek oceanograficznych aplikacji radarowych."

Propozycje przydziału dla służb radiolokacyjnych w części 5250-5450 kHz właściwych pasm zostały ostatecznie zrealizowane w zakresie 5250-5275 kHz.

Z perspektywy środowiska krótkofalarskiego, WRC-12 była bardzo udaną Światową Konferencją Radiokomunikacyjną. W ciągu 45 dni zbierze się Rada Administracyjna IARU i zajmie się punktami porządku obrad na WRC-15, z myślą o zbudowaniu najlepszej strategii [...] - jak najbardziej korzystnej dla krótkofalowców na całym świecie.

Punkt nr 1.4 porządku obrad WRC-15 przewiduje "rozważenie ewentualnego nowego przydziału dla służby amatorskiej na zasadzie drugorzędności w paśmie 5250-5450 kHz, zgodnie z rezolucją 649 (WRC-12)." Ze strony IARU potrzeba będzie poświęcić wiele czasu i wysiłku, aby osiągnąć realizację tego punktu porządku obrad.

IARU będzie starannie monitorować inne punkty porządku obrad WRC-15 [...].

Wielu krótkofalowców jest świadomych wzrastającego wykorzystania amatorskiego widma radiowego przez małe satelity, użytkowane głównie przez uniwersytety. Coraz trudniejsze staje się "umieszczenie" pewnej ilości małych niekomercyjnych satelitów w pasmach amatorskich. Satelity te, funkcjonujące dla potrzeb edukacyjnych, w rzeczywistości nie zawierają się w definicji służby amatorskiej, jakkolwiek zostały one tam przypisane. Te małe satelity są kategoryzowane jako nanosatelity (od 1 do 10 kg) oraz pikosatelity (mniej niż 1 kg). ITU stara się poradzić sobie z zaistniałym problemem w sposób uporządkowany, a "wstępnym" punktem porządku obrad WRC-18 jest rozważenie, czy te operacje satelitarne mogą zostać ustanowione w ramach tak zatłoczonego już spektrum radiowego.

W miarę biegu wspomnianych powyżej kwestii, IARU będzie na bieżąco informować Stowarzyszenia Członkowskie o rozwoju sytuacji, a także informować w jaki sposób Stowarzyszenia mogą pomóc na rzecz dobra całego krótkofalarstwa.


Autor informacji źródłowej: Rod Stafford, W6ROD - Sekretarz Rady Administracyjnej IARU

Źródło informacji: dystrybucja wewnętrzną drogą organizacyjną (strona zbiorcza: http://www.iaru.org/e-letter/ )

Tłumaczenie i opracowanie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,257,356 Unikalnych wizyt