PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3424 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 1
RSS

Światowy Dzień Krótkofalowców czyli World Amateur Radio Day (WARD)
Opcje newsa
Zawody18 kwietnia 2012 - Światowy Dzień Krótkofalowców czyli World Amateur Radio Day (WARD)

Właśnie dzisiaj dniu 18 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Krótkofalowca. Jest to międzynarodowe święto ustanowione przez IARU - Międzynarodowy Amatorski Związek Radiokomunikacyjny w rocznicę jego powstania. Organizacja ta w dniu 18 kwietnia 2012 obchodzi swoje 87.  urodziny bowiem powstała w 1925 roku. Nasze krajowe stowarzyszenie Polski Związek Krótkofalowców (PZK) liczy sobie nieco mniej bo tylko 82 lata.

Z okazji tego święta odbywają się najróżniejsze spotkania i uroczystości związane z krótkofalarstwem. W większości krajów odbywają się okolicznościowe zawody krótkofalarskie trwające zwykle ok. 2 godzin.

 Polski Związek Krótkofalowców i „Magazyn Krótkofalowców QTC” z tej okazji wydaje bardzo atrakcyjny okolicznościowy dyplom o symbolicznej nazwie WARD
(ang. World Amateur Radio Day), a w tym roku będzie to WARD 2012. Zapraszam także do udziału w zawodach, które odbędą się dzisiaj od godziny 15.00-15.59 UTC.

Niezwykle ważnym jest aspekt przydatności naszej służby w czasie klęsk żywiołowych, kiedy to często tylko krótkofalowcy utrzymują łączność, a zawodzą inne “profesjonalne” systemy. Tak było w czasie ostatniej powodzi na południu Polski w 1997 r. oraz podczas wielu mniej spektakularnych akcji na Terenie naszego kraju, a także w czasie sytuacji kryzysowych na świecie spowodowanych trzęsieniami ziemi lub falami tsunami. We wszystkich takich trudnych zdarzeniach nie zawiedli krótkofalowcy i za to należą się wszystkim uczestnikom tych akcji szczególne podziękowania.
Wiem, że to brzmi jak frazes, zresztą często przeze mnie używany ale chcę byśmy wszyscy o tym pamiętali.

W naszym kraju w ciągu ostatnich 8 lat sprawa udziału krótkofalowców w organizowaniu sieci wczesnego ostrzegania nabrała nieco rozmachu. Wiele OT (np. OT09, OT01, OT 27, OT21) i samodzielnych grup (np. DASR, WASR) organizuje ćwiczenia w łączności kryzysowej. IARU i PZK jako organizacje również organizują ćwiczenia o zasięgu 1 Regionu IARU, całego IARU, a my na terenie naszego kraju. To jest nowa jakość w podejściu do łączności bezpieczeństwa obowiązująca nas od sierpnia 2008 roku.

Dla informacji o możliwości zagrożeń kapitalne znaczenie ma też szybko rozwijająca się sieć APRS. Tu ogromną rolę odgrywa aktywność PG APRS.

Przydatność krótkofalowców dla społeczeństwa to nie tylko łączność bezpieczeństwa. Albowiem krótkofalarstwo jest jedną z ważniejszych dziedzin promującą dany kraj, w tym przypadku Polskę. Promocja przez krótkofalarstwo najlepiej się udaje w skali gmin, powiatów czy niektórych miast. Przykłady to Jarosław, Tarnów, Śrem, Gorzów Wlkp i jeszcze wiele innych. To dobrze, oby tych akcji promocyjnych było jak najwięcej.

Ważne są dla społeczeństwa również inne aspekty krótkofalarstwa.
Ilość krótkofalowców świadczy o poziomie intelektualnym społeczeństwa, jego zamożności i stopniu rozwoju gospodarki kraju. Dla przykładu podam, że najwięcej krótkofalowców jest w USA, Japonii, Niemczech. Również wielką aktywność przejawiają krótkofalowcy z krajów skandynawskich, jest tak pomimo niskiej populacji tych społeczeństw. W Polsce jest ponad 13000 krótkofalowców (mam tu na myśli wydane pozwolenia) z czego ok. 4300 należy do PZK. Część z nich jak wiemy jest bardzo aktywna i może poszczycić się wieloma osiągnięciami w różnych dziedzinach mieszczących się w pojęciu krótkofalarstwo.

Osobnym zagadnieniem natury społecznej jest zainteresowanie uprawianiem krótkofalarstwa przez młodzież. Większość nowych krótkofalowców właśnie z niej się rekrutuje. I w tym miejscu zwracam się z apelem do was Koleżanki i Koledzy o propagowanie gdzie i jak się da krótkofalarstwa, mając na względzie to co powyżej napisałem.

Bardzo ważnym zagadnieniem, o którym należy wspomnieć okazji naszego święta jest wspólne działanie na rzecz rozwoju krótkofalarstwa, wspólne podejmowanie starań o nowe pasma i utrzymanie dotychczas użytkowanych, oraz zabieganie o korzystne dla nas regulacje prawne zarówno w skali kraju jak i w ogólnoświatowej. To możemy osiągnąć wyłącznie poprzez wspieranie lokalnych stowarzyszeń krajowych zrzeszonych w IARU. Należąc do PZK współuczestniczymy w kształtowaniu przepisów nie tylko krajowych, ale także na szczeblu międzynarodowym, jako że IARU aktywnie współpracuje z ITU Międzynarodowym Związkiem Telekomunikacyjnym

A teraz czas na życzenia.

Koleżanki i Koledzy krótkofalowcy z okazji przypadającego w dniu dzisiejszym 18 kwietnia 2012 r Krótkofalarskiego Święta życzę Wam samych sukcesów i maksimum zadowolenia z uprawiania naszego wspaniałego hobby.
                           
Vy 73!                              
Prezes PZK Piotr SkrzypczakSP2JMR
                        
                                
                                

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

70,325,613 Unikalnych wizyt