PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3467 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

Global Simulated Emergency Test (Global SET)
Opcje newsa
SP EmComGlobal Simulated Emergency Test (Global SET)

LISTOPAD 2010 13 listopada, sobota 2010, 11.00 - 15.00 czasu lokalnego

Pierwszy Region IARU zaprasza stacje centralne wszystkich stowarzyszeń zrzeszonych w IARU (stacje HQ) oraz stacje Grup zajmujących się łącznością kryzysową do udziału w Międzynarodowych Ćwiczeniach Łączności Kryzysowej, które odbędą się w dniu 13 listopada 2010 r. w godzinach 11.00 - 15.00 czasu lokalnego. Ćwiczenia będą odbywały się na częstotliwościach przeznaczonych do łączności kryzysowej (Centre-of-Activity /CoA) lub w ich okolicach w pasmach 80, 40, 20, 17 oraz 15 metrów (+/-QRM).
Ćwiczenia te są inne od dotychczasowych, ponieważ nie wiążą się one z aktywowaniem wszystkich stacji na świecie w tym samym czasie - zamiast tego w ramach ćwiczeń przewiduje się uaktywnienie stacji zgodnie z ich czasem lokalnym. Oznacza to, że niektóre stacje będą oczekiwać na wyjście w eter Regionalnych stacji HQ, aby przekazać im właściwe wiadomości, co zmniejszy możliwości wystąpienia międzyregionalnych zakłóceń.

CELE ĆWICZEŃ:
1. Zwiększenie zainteresowania amatorską łącznością kryzysową.
2. Sprawdzenie użyteczności częstotliwości CoA w poszczególnych regionach ITU.
3. Utworzenie praktycznej międzynarodowej łączności kryzysowej.
4. Praktyczne przekazywanie wiadomości za pomocą różnych emisji.

Tak więc, proszę pamiętać, że to nie są zawody, są to ćwiczenia łączności kryzysowej mające na celu doskonalenie przekazywania informacji w sytuacjach zagrożenia.
Wiadomości mogą zostać przekazane emisją SSB, CW oraz innymi : EMISJĄ SSB:
Każdy IARU Region będzie miał stację sztabową SSB (Regionalna stacja HQ):

Region 1 - znak zostanie ogłoszony później
Region 2 - OC80A
Region 3 - znak zostanie ogłoszony później

Stacje sztabowe będą QRV w godzinach 11.00-15.00 czasu lokalnego na wszystkich częstotliwościach CoA odpowiednich dla danego regionu (+/- QRM) jak pokazano poniżej:
Region 1 Region 2 Region 3 3760 3750 lub 3895 3600 7060 lub 7110 7060, 7240 lub 7290 7110 14300 14300 14300 18160 18160 18160 21360 21360 21360 Stacje chcące uczestniczyć proszone są o rejestrację przez swoich krajowych lub regionalnych koordynatorów IARU łączności kryzysowej:
EmCom Manager PZK: SQ6IYR, sq6iyr@o2.pl

Region 1 - http://bit.ly/htGHy
Region 2 - http://www.iaru-r2.org/emergencies
Region 3 - http://www.iaru-r3.org/dcom/r3dcom-com.htm

Wykaz stacji biorących udział będzie także dostępny na stronie http://bit.ly/bejVVW
Uczestnik ćwiczeń powinien podawad wywołanie "CQ GLOBALSET" oraz swój znak i nazwę organizacji (ARES, RAYNET, NETMAR, PZK itp.)
FORMAT WIADOMOŚCI: Każda uczestnicząca stacja będzie nadawała wiadomości do swoich Regionalnych stacji HQ zgodnie z formatem zalecanym przez IARU, których przykład można zobaczyć na http://bit.ly/2rrbwW .
Stacje powinny przekazywać wiadomości otrzymane do Regionalnej stacji HQ. Wszystkie komunikaty powinny być kierowane do Greg Mossop, G0DUB oraz powinny pochodzić od licencjonowanych nadawców. Wiadomości powinny zawierać nie więcej niż 25 słów i nie może zawierać niczego, co mogłoby być potraktowane jako prawdziwa wiadomość kryzysowa. Na przykład; * Stan pogody w QTH * Liczba dostępnych operatorów * Ciekawe informacje o stacji

Przykładowy komunikat:
1 Routine ZS6BUU 6 Johannesburg 1100 8 APR To Greg Mossop G0DUB Johannesburg weather 15 Degrees and sunny From Francois Botha ZS6BUU.

Nie ma limitu ilości wysyłanych wiadomości, ale każda z nich musi mied unikalny, kolejny numer . Regionalne stacje HQ nie nadają wiadomości, jedynie je odbierają. Aby uniknąć zakłóceń ze stacjami HQ, należy przestroić się o około 5 kHz od częstotliwości CoA w celu nawiązania łączności z innymi. W celu stworzenia bardziej realistycznej sytuacji, proszę ograniczyć moc nadajnika w trakcie ćwiczeń do 100 watów. Szczególnie zainteresowani jesteśmy udziałem stacji mobile / portable lub pracą z zasilania awaryjnego. EMISJE CYFROWE:
Należy używać tego samego formatu wymiany komunikatów, co przy pracy fonią. Dla emisji cyfrowych nie będzie aktywna żadna stacja HQ. Stacje pracujące w ćwiczeniach powinny używać częstotliwości według band-planów dla emisji cyfrowych i używać wywołania "CQ GLOBALSET".
Stacje używające emisji takich jak Winlink, ALE, PSKmail powinny przesyłać swoje komunikaty bezpośrednio na g0dub@winlink.org . Stacje pracujące pozostałymi emisjami cyfrowymi powinny przekazywać komunikaty jak stacje foniczne (komunikat powinien byd przekazany poprzez dwie stacje) a po ćwiczeniach wysłać logi na globalset-data@raynet-hf.net do analizy. Jeśli będzie to możliwe, będą odsyłane potwierdzenia otrzymanych e-maili.
EMISJA CW: Wykorzystanie emisji CW ma na celu zwiększenie możliwości nawiązywania kontaktów w trudnych warunkach. Emisja CW powinna byd używana gdy przeprowadzenie łączności innymi emisjami jest niemożliwe. Stacje CW powinny pracować w okolicach częstotliwości CoA -tylko wtedy gdy nie słychać stacji SSB.
Należy używać tego samego formatu wymiany komunikatów, co stacje foniczne i nie przekraczać prędkości nadawania do 15 grup na minutę. Stacje pracujące telegrafią powinny przekazywać komunikaty jak stacje foniczne (komunikat może być przekazany dalej poprzez dwie stacje) a po ćwiczeniach wysłać logi na adres globalset-cw@raynet-hf.net do analizy.

DZIENNIKI ŁĄCZNOŚCI:
 Log GlobalSET jest dostępny na http://bit.ly/8ZyOTG. Stacje są zobowiązane do przedkładania dzienników wiadomości przekazywane, a nie same wiadomości. Prosimy o przesłanie logów z komentarzami, zdjęd i sugestii dotyczących kolejnych ćwiczeń na adres globalset08@raynet-hf.net . Dziękujemy za wsparcie działań na rzecz łączności kryzysowej.

Rafał Wolanowski SQ6IYR EmCom Manager PZK
Konsultacja: -Paweł Zakrzewski SP7TEV, Marek Garwoliński SQ2GXO
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ3TGY |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

73,158,691 Unikalnych wizyt