PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3633 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

KS-33. Komunikat sekretariatu ZG PZK na 18.08.2010.
Opcje newsa
Komunikaty PZKImages: pzk.gif
Komunikat Sekretariatu ZG PZK na 18 sierpnia 2010.

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. PZK uczestniczył w obchodach 90 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920r.

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w dniu 14 sierpnia o godzinie 19 pod Pomnikiem Poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 wiązankę kwiatów w imieniu PZK złożyli Sekretarze Warszawskiego Oddziału Terenowego Zenon Kaczorek SP5CNG i Praskiego Oddziału Terenowego Karolina Piszczatowska SQ5LTZ.
Zdjęcia, które będą opublikowane w Krótkofalowcu Polskim 10/2010 wykonał Piotr Tarnopolski SP5DUZ.

2. Posiedzenie prezydium ZG PZK. W dniu 18 bm. w sekretariacie ZG PZK w Bydgoszczy o godzinie 15.00 odbędzie się ostatnie przed XIX NKZD posiedzenie prezydium ZG PZK. W porządku obrad: przygotowania do NKZD, finanse PZK, powołanie ARDF Managera PZK, informacje o Zjeździe Technicznym UKF oraz naradzie zespołu SN0HQ, inne sprawy wniesione przez członków prezydium.

3. Spotkanie w twierdzy. Mazowiecki Klub Radioamatorów SP5PLN, Praski Oddział Terenowy PZK i Warszawski Oddział Terenowy PZK serdecznie zapraszają w dniach 18-19 września 2010 r. na I Zlot Krótkofalowców w Twierdzy Modlin. W planie prelekcje tematyczne dotyczące krótkofalarstwa, giełda krótkofalarska, zwiedzanie Twierdzy Modlin oraz ognisko, a także wiele atrakcji dla dzieci. Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny na stronie www.twierdza.sp5pln.pl.
Dla uczestników będą dostępne gadżety (smycze, koszulki itp.), materiały z prelekcji itp. Osoby zainteresowane uczestnictwem na imprezie prosimy o wypełnienie formularza.
Do zobaczenia na imprezie
Organizatorzy.
Vy 73! Karolina SQ5LTZ

4. Świat Radio 9/2010.
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Skaner Icom IC-R 6
RADIOKOMUNIKACJA: Radiotelefony VHF/UHF (2)
ANTENY: Anteny początkującego krótkofalowca
PREZENTACJA: Nowoczesne systemy TETRA
ŚWIAT KF/UKF: Próby reaktywacji PZK w latach 1945–1958, Z życia klubów i oddziałów PZK
RADIO RETRO: Radiostacja samolotowa PZT LC
WYWIAD: Meratronik – historia i nowoczesność, Konstrukcje mistrza EME
HOBBY: Prosty mini transceiver SSB/80 m
DIGEST: Od pętli Wadleya do syntezera Si570
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
 RYNEK I GIEŁDA

5. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 9/10
Zapowiedź XIX NKZD
Zaproszenie na warsztaty QRP
Sprawozdania z posiedzeń grup roboczych R1 IARU podczas Ham Festu
Moja wizja Statutu PZK- Andrzej SP9ADU
Piknik eterowy Koniaków 2010-08-18
S.K.

6. XII Zjazd Techniczny UKF 13-15.08.10. Jak co roku o tej porze w pensjonacie „Agal” w Zieleńcu spotkało się czesko-niemiecko-polskie grono krótkofalowców
zainteresowanych techniką mikrofalową. Zjazd jak zwykle był perfekcyjnie przygotowany przez organizatorów w osobach Stasiów SP6MLK i SP6GWB oraz Bartka SQ5NF. Zjazd był w sumie 2 dniowy, albowiem pierwsze referaty miały już miejsce w piątek. Trudno jest określić, który z nich był najciekawszy. Tematyka prezentacji obejmowała zarówno tematy historyczne jak i bardzo techniczne. Niektóre z nich faktycznie w sposób nowatorski traktowały o zagadnieniach pozornie poznanych jak np. wykorzystanie falowodów do pracy na różnych częstotliwościach po za ich danymi katalogowymi. Była też jedna prezentacja długofalowa. Marcin SQ2BXI w piątkowy wieczór opowiadał o łącznościach na falach długich tj. 137 kHz, a nawet 9 kHz. Ten referat był także dobrze przygotowany i zebrani z zainteresowaniem zapoznali się z techniką prowadzenia łączności na falach długich- czyli VLF, LF i MF.
Oczywiście jak każdy tak i ten Zjazd był okazją do rozmów na różne tematy w tym także organizacyjne. W kulminacyjnym momencie Zjazdu tj w sobotę w południe w zjeździe uczestniczyło ponad 120 osób.
Przesyłam linki do informacji ze Zjazdu:
http://hamradio.pl/sp6kbl/klub/news.php?readmore=169
http://hamradio.pl/sp6kbl/klub/news.php?readmore=168

7. SN0HQ. W dniach 15-16 sierpnia br. w Jeziorkach na posesji Sławka SP2JMB odbył się zjazd zespołu SN0HQ czyli naszej reprezentacji w mistrzostwach HF IARU. Nie był to zjazd, a właściwie narada otwarta. Uczestniczyli w niej przede wszystkim szefowie stacji tzw. „run” oraz koledzy odpowiedzialni za zaplecze informatyczne naszej reprezentacji.
Przedyskutowaliśmy tegoroczny start w mistrzostwach, a także omówiliśmy posunięcia taktyczne oraz propagandowe zmierzające do poprawy skuteczności pracy naszych stacji oraz zwiększenia udziału stacji z SP w tych mistrzostwach. Opracowany też został plan zamierzeń na najbliższy rok. Całość prowadził Tomek SP6T kapitan zespołu.

8. Komunikat programu KRÓTKOFALOWCY BIS.
Społeczna Redakcja cyklicznego programu o krótkofalowcach, prócz emisji w TV INTERNET na www.videoexpres.pl nadaje regularnie premierowe emisje via TV EDUSAT co drugą niedzielę miesiąca o godzinie21.00 z jakością studyjną, na satelicie HOT BIRD 9 oraz na platformach cyfrowych; POLSAT +, CANAL + N, i prawie we wszystkich telewizjach kablowych w Polsce.
 Program KRÓTKOFALOWCY BIS po każdym premierowym wydaniu, jest w kolejną następną niedzielę powtarzany o godzinie 21.00 czasu polskiego.
 Najbliższe wydanie w niedzielę 22.08.2010r. o godzinie 21.00 czasu polskiego. Będzie to specjalna relacja TV z Biskupiej Kopy na wysokości 890 metrów n.p.m. z bardzo udanego międzynarodowego spotkania krótkofalowców z Niemiec, Czech, Słowacji i Polski.
 Redakcja programu KRÓTKOFALOWCY BIS z Wrocławia bardzo dziękuje Mirkowi Petlikowi z Czech, Kasztelanowi budowanego na górze schroniska, za wywiezienie sprzętu TV i redaktora programu, na szczyt góry w ciężkich warunkach atmosferycznych.
 Dziękuję również koledze SP6OUX z Głuchołaz za bardzo życzliwe przygotowanie całej telewizyjnej realizacji.
 Już teraz wszystkich stałych i nowych widzów serdecznie zapraszam.
 Program K BIS jest zawsze zamieszczany w TV INTERNET zaraz po każdej premierowej emisji w EDUSAT na portalu www.videoexpres.pl
Informuję jednocześnie, że EDUSAT jest jedyną w Polsce stacją edukacyjną. Proszę pamiętać, że nie jest kodowana.
Autor i redaktor programu
Henryk Pacha ATV SP6ARR
www.videoexpres.pl

9. Audycje w Polskim Radiu.
W dniu 7 sierpnia w programie 1 PR nadano audycję, której pomysłodawcą był Wiesław SQ5ABG, a która zawierała informacje o pracy Powstańczej radiostacji „Błyskawica” a także o budowie jej repliki.
Drugą audycją była nadana w radiu Merkury audycja o stacji SN30S pracującej w Poznaniu z okazji 30 rocznicy powstania Solidarności.
Więcej informacji załącznikach. To wspaniałe akcenty dla krótkofalowców.

10. Wizyta w sekretariacie.
Tuż przed nadaniem komunikatu sekretariat ZG PZK odwiedził Pan Robert Luśnia SP5XVY. Prosił o udostępnienie kopii protokołów z ostatniego Posiedzenia ZG PZK oraz Prezydium z 7 lipca 2010. Oczywiście Pan Luśnia otrzymał te dokumenty. Przez cały czas swojej bytności w sekretariacie nagrywał i filmował każdy mój ruch i każde słowo pomimo braku zgody na to z mojej strony. Czułem się jak oskarżony podczas przesłuchania lub raczej jak aktor grający w jakimś koszmarnym serialu traktującym o okresie z przed roku 1990.

I tym optymistycznym akcentem kończę ten wakacyjny komunikat.

Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK

Załączniki.

Głos walczącej Warszawy
Sobota, 7 sierpnia 2010Posłuchaj .Wieczór odkrywców 07-08-2010.mp3 Zapisz
Replika radiostacji "Błyskawica", fot. Wikipedia
"Błyskawica" to radiostacja nadająca podczas Powstania Warszawskiego od 8 sierpnia 1944 roku. Nadajnik zbudował konstruktor Antoni Zębik.

Programy emitowano cztery razy dziennie, o godz. 9.45, 14, 19.30 i 22. Komunikaty przygotowywał zespół Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK.

Początkowo siedziba radiostacji mieściła się w budynku PKO. Później została przeniesiona do kawiarni "Adria" na ul. Moniuszki. We wrześniu trafiła do byłej ambasady ZSRR przy ul. Poznańskiej, a następnie do Biblioteki Publicznej przy ul. Koszykowej, gdzie nadawała do 4 października. Zakończyła działalność tuż po upadku Powstania Warszawskiego.
Potem "Błyskawicę" zniszczono.
O budowie repliki radiostacji zdecydowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Stacja nie różni się od oryginału, ponieważ konstruktorzy zadbali o najmniejsze szczegóły. Podczas uroczystości uruchomienia stacji popłynęły w eter te same słowa, jakie wypowiadano na falach oryginalnej stacji:

"Halo, tu mówi "Błyskawica"! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32,8 oraz 52,1 m. Duch Warszawy jest wspaniały. Wspaniałe są kobiety Warszawy...".
W audycji wykorzystano archiwalne komunikaty z "Błyskawicy" oraz wypowiedzi konstruktora Antoniego Zębika.

W programie wzięli udział: Ewa Michałowska - reportażystka, Wiesław Paszta - inicjator budowy repliki "Błyskawicy" i redaktor naczelny "Krótkofalowca Polskiego" oraz Rafał Kraszewski - operator repliki "Błyskawicy".
Prowadził Krzysztof Michalski
SN30S.  W Poznaniu trwa konkurs dla krótkofalowców. Okazją jest 30-lecie Solidarności. Od ponad tygodnia działa okolicznościowa radiostacja SN30S, która nawiązała już kilkaset połączeń z całym światem.
Konkurs polega na nawiązaniu jak największej liczby łączności. Mogą w nim uczestniczyć krótkofalowcy z kraju i zagranicy. Obowiązkowo trzeba połączyć się z radiostacją okolicznościową oraz z co najmniej trzema stacjami Członków Klubu z osiedla Bolesława Śmiałego.
Prezes Klubu Marian Tofil powiedział Radiu Merkury, że zainteresowanie konkursem jest bardzo duże. Do tej pory radiostacja okolicznościowa zanotowało około 600 łączności. I są to połączenia nie tylko z kraju, ale też z zagranicy. Głównie z krajów europejskich, ale również z Azji i Stanów Zjednoczonych. Bardzo aktywna jest mieszkająca tam Polonia. Konkurs potrwa do końca sierpnia.
Dodam, że siedziba Klubu mieści się na ostatniej kondygnacji 16-piętrowego bloku na osiedlu Bolesława Śmiałego. Klub ma około 40 członków, szacuje się, że w całym kraju jest około 8 tysięcy krótkofalowców.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,221,240 Unikalnych wizyt