| 550 lat Mikołaja Kopernika | | | | | | | |
| Szukaj znaku | | | W bazie OSEC (3552 członków/członkiń PZK):
|
| | | | |
| Użytkowników online | | | Gości online: 20
Użytkowników online: 0
|
| | | | |
|
| KS-33. Komunikat sekretariatu ZG PZK na 18.08.2010. | | | Opcje newsa | Komunikat Sekretariatu ZG PZK na 18 sierpnia 2010.
Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:
1. PZK uczestniczył w obchodach 90 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920r. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w dniu 14 sierpnia o godzinie 19 pod Pomnikiem Poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 wiązankę kwiatów w imieniu PZK złożyli Sekretarze Warszawskiego Oddziału Terenowego Zenon Kaczorek SP5CNG i Praskiego Oddziału Terenowego Karolina Piszczatowska SQ5LTZ. Zdjęcia, które będą opublikowane w Krótkofalowcu Polskim 10/2010 wykonał Piotr Tarnopolski SP5DUZ.
2. Posiedzenie prezydium ZG PZK. W dniu 18 bm. w sekretariacie ZG PZK w Bydgoszczy o godzinie 15.00 odbędzie się ostatnie przed XIX NKZD posiedzenie prezydium ZG PZK. W porządku obrad: przygotowania do NKZD, finanse PZK, powołanie ARDF Managera PZK, informacje o Zjeździe Technicznym UKF oraz naradzie zespołu SN0HQ, inne sprawy wniesione przez członków prezydium.
3. Spotkanie w twierdzy. Mazowiecki Klub Radioamatorów SP5PLN, Praski Oddział Terenowy PZK i Warszawski Oddział Terenowy PZK serdecznie zapraszają w dniach 18-19 września 2010 r. na I Zlot Krótkofalowców w Twierdzy Modlin. W planie prelekcje tematyczne dotyczące krótkofalarstwa, giełda krótkofalarska, zwiedzanie Twierdzy Modlin oraz ognisko, a także wiele atrakcji dla dzieci. Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny na stronie www.twierdza.sp5pln.pl. Dla uczestników będą dostępne gadżety (smycze, koszulki itp.), materiały z prelekcji itp. Osoby zainteresowane uczestnictwem na imprezie prosimy o wypełnienie formularza. Do zobaczenia na imprezie Organizatorzy. Vy 73! Karolina SQ5LTZ
4. Świat Radio 9/2010. AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody TEST: Skaner Icom IC-R 6 RADIOKOMUNIKACJA: Radiotelefony VHF/UHF (2) ANTENY: Anteny początkującego krótkofalowca PREZENTACJA: Nowoczesne systemy TETRA ŚWIAT KF/UKF: Próby reaktywacji PZK w latach 1945–1958, Z życia klubów i oddziałów PZK RADIO RETRO: Radiostacja samolotowa PZT LC WYWIAD: Meratronik – historia i nowoczesność, Konstrukcje mistrza EME HOBBY: Prosty mini transceiver SSB/80 m DIGEST: Od pętli Wadleya do syntezera Si570 FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy RYNEK I GIEŁDA
5. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 9/10 Zapowiedź XIX NKZD Zaproszenie na warsztaty QRP Sprawozdania z posiedzeń grup roboczych R1 IARU podczas Ham Festu Moja wizja Statutu PZK- Andrzej SP9ADU Piknik eterowy Koniaków 2010-08-18 S.K.
6. XII Zjazd Techniczny UKF 13-15.08.10. Jak co roku o tej porze w pensjonacie „Agal” w Zieleńcu spotkało się czesko-niemiecko-polskie grono krótkofalowców zainteresowanych techniką mikrofalową. Zjazd jak zwykle był perfekcyjnie przygotowany przez organizatorów w osobach Stasiów SP6MLK i SP6GWB oraz Bartka SQ5NF. Zjazd był w sumie 2 dniowy, albowiem pierwsze referaty miały już miejsce w piątek. Trudno jest określić, który z nich był najciekawszy. Tematyka prezentacji obejmowała zarówno tematy historyczne jak i bardzo techniczne. Niektóre z nich faktycznie w sposób nowatorski traktowały o zagadnieniach pozornie poznanych jak np. wykorzystanie falowodów do pracy na różnych częstotliwościach po za ich danymi katalogowymi. Była też jedna prezentacja długofalowa. Marcin SQ2BXI w piątkowy wieczór opowiadał o łącznościach na falach długich tj. 137 kHz, a nawet 9 kHz. Ten referat był także dobrze przygotowany i zebrani z zainteresowaniem zapoznali się z techniką prowadzenia łączności na falach długich- czyli VLF, LF i MF. Oczywiście jak każdy tak i ten Zjazd był okazją do rozmów na różne tematy w tym także organizacyjne. W kulminacyjnym momencie Zjazdu tj w sobotę w południe w zjeździe uczestniczyło ponad 120 osób. Przesyłam linki do informacji ze Zjazdu: http://hamradio.pl/sp6kbl/klub/news.php?readmore=169 http://hamradio.pl/sp6kbl/klub/news.php?readmore=168
7. SN0HQ. W dniach 15-16 sierpnia br. w Jeziorkach na posesji Sławka SP2JMB odbył się zjazd zespołu SN0HQ czyli naszej reprezentacji w mistrzostwach HF IARU. Nie był to zjazd, a właściwie narada otwarta. Uczestniczyli w niej przede wszystkim szefowie stacji tzw. „run” oraz koledzy odpowiedzialni za zaplecze informatyczne naszej reprezentacji. Przedyskutowaliśmy tegoroczny start w mistrzostwach, a także omówiliśmy posunięcia taktyczne oraz propagandowe zmierzające do poprawy skuteczności pracy naszych stacji oraz zwiększenia udziału stacji z SP w tych mistrzostwach. Opracowany też został plan zamierzeń na najbliższy rok. Całość prowadził Tomek SP6T kapitan zespołu.
8. Komunikat programu KRÓTKOFALOWCY BIS. Społeczna Redakcja cyklicznego programu o krótkofalowcach, prócz emisji w TV INTERNET na www.videoexpres.pl nadaje regularnie premierowe emisje via TV EDUSAT co drugą niedzielę miesiąca o godzinie21.00 z jakością studyjną, na satelicie HOT BIRD 9 oraz na platformach cyfrowych; POLSAT +, CANAL + N, i prawie we wszystkich telewizjach kablowych w Polsce. Program KRÓTKOFALOWCY BIS po każdym premierowym wydaniu, jest w kolejną następną niedzielę powtarzany o godzinie 21.00 czasu polskiego. Najbliższe wydanie w niedzielę 22.08.2010r. o godzinie 21.00 czasu polskiego. Będzie to specjalna relacja TV z Biskupiej Kopy na wysokości 890 metrów n.p.m. z bardzo udanego międzynarodowego spotkania krótkofalowców z Niemiec, Czech, Słowacji i Polski. Redakcja programu KRÓTKOFALOWCY BIS z Wrocławia bardzo dziękuje Mirkowi Petlikowi z Czech, Kasztelanowi budowanego na górze schroniska, za wywiezienie sprzętu TV i redaktora programu, na szczyt góry w ciężkich warunkach atmosferycznych. Dziękuję również koledze SP6OUX z Głuchołaz za bardzo życzliwe przygotowanie całej telewizyjnej realizacji. Już teraz wszystkich stałych i nowych widzów serdecznie zapraszam. Program K BIS jest zawsze zamieszczany w TV INTERNET zaraz po każdej premierowej emisji w EDUSAT na portalu www.videoexpres.pl Informuję jednocześnie, że EDUSAT jest jedyną w Polsce stacją edukacyjną. Proszę pamiętać, że nie jest kodowana. Autor i redaktor programu Henryk Pacha ATV SP6ARR www.videoexpres.pl
9. Audycje w Polskim Radiu. W dniu 7 sierpnia w programie 1 PR nadano audycję, której pomysłodawcą był Wiesław SQ5ABG, a która zawierała informacje o pracy Powstańczej radiostacji „Błyskawica” a także o budowie jej repliki. Drugą audycją była nadana w radiu Merkury audycja o stacji SN30S pracującej w Poznaniu z okazji 30 rocznicy powstania Solidarności. Więcej informacji załącznikach. To wspaniałe akcenty dla krótkofalowców.
10. Wizyta w sekretariacie. Tuż przed nadaniem komunikatu sekretariat ZG PZK odwiedził Pan Robert Luśnia SP5XVY. Prosił o udostępnienie kopii protokołów z ostatniego Posiedzenia ZG PZK oraz Prezydium z 7 lipca 2010. Oczywiście Pan Luśnia otrzymał te dokumenty. Przez cały czas swojej bytności w sekretariacie nagrywał i filmował każdy mój ruch i każde słowo pomimo braku zgody na to z mojej strony. Czułem się jak oskarżony podczas przesłuchania lub raczej jak aktor grający w jakimś koszmarnym serialu traktującym o okresie z przed roku 1990.
I tym optymistycznym akcentem kończę ten wakacyjny komunikat.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK
Załączniki.
Głos walczącej Warszawy Sobota, 7 sierpnia 2010Posłuchaj .Wieczór odkrywców 07-08-2010.mp3 Zapisz Replika radiostacji "Błyskawica", fot. Wikipedia "Błyskawica" to radiostacja nadająca podczas Powstania Warszawskiego od 8 sierpnia 1944 roku. Nadajnik zbudował konstruktor Antoni Zębik.
Programy emitowano cztery razy dziennie, o godz. 9.45, 14, 19.30 i 22. Komunikaty przygotowywał zespół Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK.
Początkowo siedziba radiostacji mieściła się w budynku PKO. Później została przeniesiona do kawiarni "Adria" na ul. Moniuszki. We wrześniu trafiła do byłej ambasady ZSRR przy ul. Poznańskiej, a następnie do Biblioteki Publicznej przy ul. Koszykowej, gdzie nadawała do 4 października. Zakończyła działalność tuż po upadku Powstania Warszawskiego. Potem "Błyskawicę" zniszczono. O budowie repliki radiostacji zdecydowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Stacja nie różni się od oryginału, ponieważ konstruktorzy zadbali o najmniejsze szczegóły. Podczas uroczystości uruchomienia stacji popłynęły w eter te same słowa, jakie wypowiadano na falach oryginalnej stacji:
"Halo, tu mówi "Błyskawica"! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32,8 oraz 52,1 m. Duch Warszawy jest wspaniały. Wspaniałe są kobiety Warszawy...". W audycji wykorzystano archiwalne komunikaty z "Błyskawicy" oraz wypowiedzi konstruktora Antoniego Zębika.
W programie wzięli udział: Ewa Michałowska - reportażystka, Wiesław Paszta - inicjator budowy repliki "Błyskawicy" i redaktor naczelny "Krótkofalowca Polskiego" oraz Rafał Kraszewski - operator repliki "Błyskawicy". Prowadził Krzysztof Michalski SN30S. W Poznaniu trwa konkurs dla krótkofalowców. Okazją jest 30-lecie Solidarności. Od ponad tygodnia działa okolicznościowa radiostacja SN30S, która nawiązała już kilkaset połączeń z całym światem. Konkurs polega na nawiązaniu jak największej liczby łączności. Mogą w nim uczestniczyć krótkofalowcy z kraju i zagranicy. Obowiązkowo trzeba połączyć się z radiostacją okolicznościową oraz z co najmniej trzema stacjami Członków Klubu z osiedla Bolesława Śmiałego. Prezes Klubu Marian Tofil powiedział Radiu Merkury, że zainteresowanie konkursem jest bardzo duże. Do tej pory radiostacja okolicznościowa zanotowało około 600 łączności. I są to połączenia nie tylko z kraju, ale też z zagranicy. Głównie z krajów europejskich, ale również z Azji i Stanów Zjednoczonych. Bardzo aktywna jest mieszkająca tam Polonia. Konkurs potrwa do końca sierpnia. Dodam, że siedziba Klubu mieści się na ostatniej kondygnacji 16-piętrowego bloku na osiedlu Bolesława Śmiałego. Klub ma około 40 członków, szacuje się, że w całym kraju jest około 8 tysięcy krótkofalowców.
| | | | |
|
| | | | |
|
| Logowanie | | |
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
| | | | |
|